Samsung zmniejsza capex i ostrzega przed niższym zyskiem

opublikowano: 31-10-2018, 06:54

Samsung Electronics obniżył capex (wydatki inwestycyjne na rozwój produktu lub wdrożenie systemu) na bieżący rok o ponad jedną czwartą i ostrzegł przed niskim zyskiem do początku przyszłego roku. Zdaniem południowokoreańskiego koncernu mamy do czynienia z końcem dwuletniej hossy w układach pamięci, która napędziła rekordowy wynik spółki w trzecim kwartale 2018 r., donosi Reuters.

Obniżona prognoza największego na świecie producenta układów pamięci i smartfonów zwiększa niepewność inwestorów w związku z malejącym globalnym popytem na urządzenia mobilne i inne urządzenia elektroniczne.

Samsung
Zobacz więcej

Samsung fot. Bloomberg

Południowokoreański gigant technologiczny powiedział, że spodziewa się spadku zysku w czwartym kwartale ze względu na słaby popyt na karty pamięci i wyższe wydatki na marketing smartfonów w trakcie sezonu świątecznego pod koniec roku.

Spodziewamy się, że wyniki będą słabe w pierwszym kwartale 2019 r. ze względu na sezonowość, ale następnie umocnią się, gdy warunki biznesowe, szczególnie na rynku pamięci, ulegną poprawie - stwierdził Samsung w oświadczeniu.

Analitycy twierdzą, że obniżenie nakładów powinno złagodzić obawy o dalszy wzrost podaży i spadki cen, ponieważ ceny niektórych układów pamięci spadły już do ponad dwuletnich minimalnych poziomów, a rywale mają rozpocząć produkcję na nowych liniach produkcyjnych w przyszłym roku.

Samsung, jeden z największych nabywców narzędzi do produkcji chipów w branży, powiedział, że w tym roku wydatki kapitałowe spadną o 27 proc. do 31,8 bln wonów (28 mld USD) z rekordowego poziomu  43,4 bln wonów w roku 2017 r.

Samsung powiedział także, że rozważa konwersję niektórych linii produkcyjnych NAND, na produkcję układów DRAM w przyszłym roku.

Samsung zanotował rekordowy zysk operacyjny w kwocie 17,6 bln wonów w kwartale lipiec-wrzesień 2018 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu