Sankcje zmuszają Rosję do zacieśniania powiązań z Azją, głównie z Chinami

Tadeusz Stasiuk, Reuters, Asia Nikkeii
opublikowano: 25-02-2022, 12:11

Wprowadzone przez „zachodni” świat sankcje na Rosję będą skutkować zacieśnieniem więzi polityczno-gospodarczych Moskwy z krajami Azji. W największym stopniu dotyczy to współpracy z Chinami, dla których Rosja jest swoistą przeciwwagą wobec Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz jego chiński odpowiednik, Xi Jinping
Prezydent Rosji Władimir Putin oraz jego chiński odpowiednik, Xi Jinping
Alexei Druzhinin / TASS / Forum

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że wprowadzone za inwazję na Ukrainę sankcje sprawią problemy, ale zostaną rozwiązane. Pomóc ma w tym między innymi prowadzona od dłuższego już czasu kampania mająca na celu zmniejszenie zależności od importu.

Z kolei zdaniem rosyjskiego ministerstwa gospodarki, ogromną szansą na zredukowanie skutków sankcji jest zwiększenie ekspozycji na Azję.

Zacieśniamy nasze stosunki handlowe i gospodarcze z krajami azjatyckimi. Z sankcjami żyjemy od 2014 r. Retoryka niektórych naszych dotychczasowych zagranicznych partnerów była taka, że od dawna byliśmy gotowi na potencjalne nowe utrudnienia napisał resort w oświadczeniu.

Z punktu widzenia geopolityki największym problemem byłoby mocne zbliżenie na osi Moskwa-Pekin, zarówno z politycznego, militarnego, jak i gospodarczego punktu widzenia. Choć oba kraje są ogromną konkurencją dla siebie nawzajem i to na różnych polach, mają jednak wspólnego „wroga”.

Według danych chińskiej Generalnej Administracji Celnej, obroty między Państwem Środka a Rosją osiągnęły w 2021 r. rekordową wartość 146,88 mld USD, rosnąc o 35,8 proc. względem 2020 r.

Jak wynika z danych opublikowanych przez portal Asia Nikkei, handel między obiema krajami wzrósł o 167% od 2010 r., przy czym największy progres nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat. Wzrost wymiany handlowej był wspierany przez szereg megaprojektów energetycznych, takich jak gazociąg Power of Siberia-1 o wartości 55 mld USD, gazociąg Wschodnia Syberia-Pacyfik o wartości 25 mld USD oraz zakład przetwarzania gazu Amur o wartości 13 mld USD.

W 2021 r. Chiny odpowiadały za około 18 proc. całkowitego obrotu handlowego Rosji, co czyniło z nich czołowego partnera Moskwy od ponad dekady. Natomiast udział Rosji w obrotach handlowych Chin wynoszących 6,51 bln USD wyniósł nieco ponad 2 proc.

Strony zakładają, że do 2024 r. wymiana handlowa przekroczy pułap 200 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane