Sawicki: część środków z UE na konsolidację branży mleczarskiej

PAP
22-11-2008, 17:11

Na konsolidację branży mleczarskiej będzie przeznaczona część środków z puli 90 mln euro, które Polska otrzyma z UE - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sawicki uczestniczył w Łomży (Podlaskie) w targach "Ferma bydła" w Wyżej Szkole Agrobiznesu, odwiedził też m.in. mleczarnię w Piątnicy i jedno z nowoczesnych gospodarstw mlecznych w regionie.

90 mln euro to kwota na lata 2010-2012 wynegocjowana przez Polskę podczas ostatniego przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w Brukseli. Sawicki powiedział, że jeszcze nie wiadomo jaka część z tej sumy wesprze konsolidację branży, ale dalsza konsolidacja sektora mleczarskiego jest - jak podkreślił - jednym z kluczowych wyzwań tego sektora, by był on konkurencyjny na rynku europejskim.

Sawicki zaznaczył, że całe środowisko związane z mleczarstwem powinno obecnie dokonać analizy i wypracować skuteczne rozwiązania na przyszłość.

Zapytany jak dużo brakuje polskiemu mleczarstwu do osiągnięcia takiego poziomu konsolidacji aby mogło ono konkurować z innymi krajami unijnymi, Sawicki powiedział: "dużo". Podał przykład Niemiec, gdzie na rynku jest 16 proc. mniej zakładów niż w Polsce, a przetwarzają trzykrotnie większą kwotę mleka niż Polska.

Jak zaznaczył minister rolnictwa, aby dodatkowo wesprzeć branżę i konsolidację być może należałoby wprowadzić zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich tak, aby nie tylko dotować nowoczesne przedsięwzięcia w pojedynczych zakładach, ale może warto zastanowić się nad tym, aby wspierać grupy przedsiębiorstw mleczarskich. To też miałaby być zachęta do konsolidacji.

Pytany o to kiedy należy spodziewać się decyzji UE w sprawie złożonego przez Polskę wniosku o przywrócenie dopłat do eksportu, Sawicki powiedział, że będzie ponawiał ten wniosek 28 listopada na kolejnej radzie ministrów rolnictwa UE w Brukseli. Dodał, że chciałby, aby wniosek ten został poparty konkretnymi wnioskami od firm przetwórczych, a te mają być złożone w połowie przyszłego tygodnia.

"Ferma bydła" to targi mleczarskie zorganizowane po raz pierwszy w Łomży. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu wystawców, były też wykłady dla rolników.

Podlaskie to krajowe zagłębie mleczarskie. Działają tu największe polskie mleczarnie: Mlekowita z Wysokiego Mazowieckiego i Mlekopol z Grajewa. Obie mleczarnie od lat tworzą holdingi mleczne przyłączając nowe zakłady. Ostatnio pojawiły się informacje o tym, że obie firmy mogłyby się połączyć, ale ich prezesi informowali, że nie prowadzili oficjalnych rozmów na ten temat

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Rolnictwo / Sawicki: część środków z UE na konsolidację branży mleczarskiej