Sawicki: trwają uzgodnienia z KE ws. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

PAP
opublikowano: 25-09-2014, 17:00

Uzgodnienia dotyczące projektu polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 jeszcze trwają - poinformował w czwartek minister rolnictwa Marek Sawicki. Powiedział, że przekaże posłom uwagi KE w tej sprawie.

Projekt PROW na lata 2014-2020 został zatwierdzony przez Radę Ministrów 15 kwietnia br. i wysłany do akceptacji Komisji Europejskiej. Komisja przekazała swoje uwagi w połowie lipca br. Jest ich 234.

PROW miał być jednym z tematów czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Jej przewodniczący Krzysztof Jurgiel poprosił o udostępnienie posłom uwag komisji, wskazując, że informacja przygotowana przez resort rolnictwa jest niezwykle lakoniczna.

Sawicki poinformował, że negocjacje trwają, a poprzez upublicznianie materiałów negocjacyjnych można wiele spraw popsuć. Jurgiel zaproponował więc zwołanie posiedzenia zamkniętego.

Sawicki polecił swoim pracownikom udostępnienie wersji angielskiej uwag KE w sprawie PROW. Poprosił też o przesunięcie terminu obrad komisji na inny termin, tak by posłowie mogli przygotować się do dyskusji. Nie zgodził się na utajnienie debaty na ten temat. "Skoro decydujemy się, by o wszystkim poinformować, to proszę nie stwarzać wrażenia, że mamy coś do ukrycia" - powiedział minister.

Po zakończeniu uzgodnień, poprawiony PROW powinien być formalnie przekazany KE, co oznacza rozpoczęcie procedury konsultacji wewnętrznych zakończonych zatwierdzeniem dokumentu.

Jak wynika z informacji resortu rolnictwa, KE rekomenduje m.in. podniesienie dolnego limitu wielkości ekonomicznej (dochodu gospodarstwa) uprawnionych do wsparcia gospodarstw rolnych, czyli ograniczenie interwencji w stosunku do mniejszych gospodarstw i obniżenie górnego limitu pomocy w działaniu "modernizacja gospodarstw rolnych".

Według KE warunkiem do uzyskania pomocy na inwestycje powinien być wymóg prowadzenia rachunkowości. Komisja chce też, by Polska przeznaczyła więcej pieniędzy na realizację programu rolno-środowiskowego i klimatycznego oraz na działania związane z transferem wiedzy i doradztwem rolniczym.

Ministerstwo w notatce przygotowanej dla posłów informuje, że resort przygotowuje nowe propozycje wsparcia dla gospodarstw położonych na obszarach szczególnie narażonych (tzw. OSN) i na obszarach Natura 2000. OSN to tereny, na których należy ograniczyć przedostawanie się azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych i gruntowych.

W pozostałych kwestia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane