Saxo Bank: Bardzo duże prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP

Jeżeli deflacyjne impulsy z Chin skłonią Europejski Bank Centralny do złagodzenia polityki, polskie władze monetarne zareagują obniżką stóp procentowych, przewiduje John Hardy z Saxo Banku.

Prowadzone przez EBC programy skupu aktywów nie są dotychczas zbyt skuteczne, zauważał specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg. Dochodzące z Chin impulsy deflacyjne mogą skłonić instytucję do dalszego łagodzenia polityki. Jego zdaniem gdyby do tego doszło, polskie władze monetarne mogłyby być zmuszone do obniżenia stóp procentowych. Specjalista pozytywnie postrzega fundamenty polskiej gospodarki. Pochwalił Polskę za znaczące rezerwy walutowe oraz rozsądny poziom zadłużenia.

- Jeżeli w strefie euro nie dojdzie do kryzysu, złoty powinien się umacniać w kierunku, a nawet poniżej bariery 4 zł za euro – przewiduje John Hardy, szef strategii walutowej w Saxo Banku.

Na większe prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP niż podniesienia kosztu pieniądza wskazują także notowania na rynku instrumentów pochodnych. Kontrakty na 3-miesięczną stopę procentową za 12 miesięcy są kwotowane o 8 punktów bazowych poniżej obecnej stawki na rynku międzybankowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Saxo Bank: Bardzo duże prawdopodobieństwo obniżki stóp NBP