Schaeuble: bardzo poważne ryzyko wpływu Ukrainy na gospodarkę

PAP
opublikowano: 12-03-2014, 15:14

Zdaniem niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego istnieje "bardzo poważne" ryzyko, że konflikt z Rosją o Ukrainę będzie miał niekorzystny wpływ na europejską gospodarkę. Skutki kryzysu będzie można jednak opanować - ocenia Schaeuble.

"Bardzo poważnie traktujemy ryzyko finansowe i gospodarcze związane z sytuacją nie tylko na Krymie, ale i w całej Ukrainie, uważamy jednak, że ekonomiczne i finansowe skutki są pod kontrolą i będzie można je opanować" - powiedział Schaeuble w środę w Berlinie, przy okazji prezentacji założeń budżetu na rok bieżący i przyszły.

Warunkiem jest "w miarę racjonalny rozwój wypadków" - zastrzegł szef resortu finansów.

Przedstawiciele niemieckiej gospodarki obawiają się, że ewentualne sankcje zakłócą kontakty gospodarcze między Niemcami a Rosją, co odbije się negatywnie na kondycji krajowych firm.

Schaeuble zapowiedział, że przyszłoroczny budżet będzie całkowicie zrównoważony. Ostatni raz RFN nie miała deficytu budżetowego w 1969 roku. Zgodnie z planami resortu finansów również w kolejnych latach do roku 2018 państwo niemieckie nie będzie zaciągało długów, wydając tylko tyle pieniędzy, ile wpływa do państwowej kasy.

Wolfgang Schaeuble, fot. Bloomberg
Wolfgang Schaeuble, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane