Scheffer: Porozumienie UE-Rosja ws. Gruzji nie do przyjęcia

PAP
opublikowano: 15-09-2008, 11:38

Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer ocenił w poniedziałek, że zawarte za pośrednictwem Rosji porozumienie z  Rosją w sprawie Gruzji jest "nie do przyjęcia", bo oznacza zbyt duże ustępstwa wobec Moskwy.

W wywiadzie dla poniedziałkowego dziennika "Financial Times" Scheffer ostrzegł, że porozumienie to nie ułatwi wznowienia dialogu NATO-Rosja, zawieszonego po sierpniowej interwencji militarnej Rosji w Gruzji.

"Opcja pozostania sił rosyjskich w Osetii Południowej i Abchazji jest nie do przyjęcia" - powiedział.

W porozumieniu, przedstawionym w imieniu UE przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, jest mowa o wycofaniu wojsk rosyjskich na pozycje zajmowane przed konfliktem.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapowiedział w zeszłym tygodniu, wkrótce po zawarciu porozumienia, że w Osetii Południowej i Abchazji pozostanie 7.600 żołnierzy rosyjskich, czyli dwukrotnie więcej niż przed rozpoczęciem konfliktu.

Zapytany, co sądzi o tej zapowiedzi, Scheffer odparł: "Jest ona bardzo trudna do przełknięcia". "Jeśli Rosjanie zostaną w Osetii Południowej w takiej sile, nie uważam tego za powrót do status quo" - zaznaczył.

Powołując się na raport, w którym stwierdzono niedoskonałości funkcjonowania systemu demokratycznego w Gruzji podczas ostatnich wyborów, Scheffer zapowiedział, że będzie namawiał władze gruzińskie do "umacniania demokracji i rządów prawa", by przyśpieszyć członkostwo w NATO.

W poniedziałek odbędzie się w Gruzji pierwsze posiedzenie nowej komisji NATO-Rosja z udziałem Scheffera. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu