Schlegel z SNB: temat inflacji nie jest wcale zamknięty

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2023, 06:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Martin Schlegel, wiceprezes Szwajcarskiego Banku Narodowego uważa, że choć dane sygnalizują osłabienie presji inflacyjnej, temat nadmiernego wzrostu cen nie jest wcale zamknięty i nie można wykluczyć kolejnych podwyżek stóp procentowych.

fot. Stefan Wermuth/Bloomberg

Cytowany przez agencję Reuters Schlegel podkreślił dobitnie, ze utrzymanie stabilności cen jest dla SNB absolutnym priorytetem.

Walka z inflacją wymaga odwołania się do wszystkich narzędzi jakimi dysponujemy. Choć są sygnały spowolnienia wzrostu cen, jednak nie można wykluczyć tzw. drugiej fali, a co za tym idzie obecnie nie jesteśmy w stanie nie brać pod uwagę dalszych podwyżek stawek – powiedział wiceszef SNB.

Według aktualnych prognoz inflacja w Szwajcarii ma spaść w tym roku do 2,4 proc. i do 1,8 proc. w roku 2024. Choć to zdecydowanie niższe pułapy inflacji niż choćby w przypadku strefy euro czy Stanów Zjednoczonych, inflacja (w 2022 r. kształtowała się na poziomie 2,8 proc.) nadal zdecydowanie przekracza cel banku centralnego na poziomie 1-2 proc. W zeszłym roku SNB trzykrotnie podwyższał stopy procentowe. Benchmarkowa stawka wynosi obecnie 1 proc.

Rynek spodziewa się, że w marcu może ona już osiągnąć pułap 1,5 proc. zaś do czerwca wzrosnąć o kolejne 25 punktów bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane