Sejm o dotacji na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych

Polska Agencja Prasowa SA
24-02-2006, 12:13

W tym roku dotacja budżetowa na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych wyniesie 25 proc. kwoty dofinansowania, w latach następnych będzie to 55 proc. tej kwoty - takie poprawki do nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych przyjął w piątek Sejm. Nowelizację poparło 401 posłów, jeden był przeciw.

W tym roku dotacja budżetowa na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych wyniesie 25 proc. kwoty dofinansowania, w latach następnych będzie to 55 proc. tej kwoty - takie poprawki do nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych przyjął w piątek Sejm. Nowelizację poparło 401 posłów, jeden był przeciw.

Dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych będzie pokrywane w 75 proc. z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rządowy projekt ustawy przewidywał ograniczenie dotacji budżetowej na dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych do 25 proc. kwoty dofinansowania. 75 proc. kwoty miało pochodzić z budżetu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Paweł Wypych podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej, projekt zmian związany był z poprawą ściągalności składki płaconej do PFRON-u przez przedsiębiorców, którzy wśród swoich pracowników nie zatrudniają 6 proc. osób niepełnosprawnych.

Kwota pobranych składek - jak powiedział - wzrosła z roku ubiegłym z 1,5 mld zł do 2,3 mld zł. W roku ubiegłym składka ta wynosiła 953 zł miesięcznie od każdej niezatrudnionej osoby niepełnosprawnej.

Tegoroczna dotacja z budżetu do PFRON-u wynosi 417 mln zł; na dofinansowanie zatrudnienia przeznaczonych ma zostać 332 mln zł.

Z dofinansowania do zatrudnienia korzysta obecnie około 205 tys. niepełnosprawnych. Średnie dofinansowanie (uzależnione jest ono od stopnia niepełnosprawności) wynosiło w roku ubiegłym 559 zł. Dotychczas z dotacji budżetowej zatrudnienie niepełnosprawnych było dofinansowane w 55 proc.; resztę pokrywał PFRON.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm o dotacji na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych