Sejm przegłosował senackie poprawki do ustawy o finansach publicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-06-2005, 11:14

Sejm przyjął w czwartek senacką poprawkę do ustawy o finansach publicznych, wskazującą na NBP i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako banki właściwe do lokowania nadwyżek środków na rachunku bieżącym budżetu państwa.

Sejm przyjął w czwartek senacką poprawkę do ustawy o finansach publicznych, wskazującą na NBP i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jako banki właściwe do lokowania nadwyżek środków na rachunku bieżącym budżetu państwa.

W myśl innych poprawek, środki pochodzące z Unii Europejskiej mogą być gromadzone na rachunkach obsługiwanych przez BGK (dotychczas był to jedynie NBP). Posłowie rozszerzyli także krąg podmiotów, którym można udzielać dotacji z budżetów samorządowych.

Sejm wcześniej zdecydował, że w przypadku występowania przejściowych nadwyżek środków na centralnym rachunku bieżącym budżetu państwa minister finansów może dokonywać oprocentowanych lokat w NBP lub "w dowolnie wybranym banku". Zgodnie z przyjętą przez Sejm w czwartek poprawką Senatu, "dowolnie wybrany bank" został zastąpiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Senat przyjął też inną senacką poprawkę włączającą BGK do ustawy. Zgodnie z rozwiązaniem zatwierdzonym wcześniej przez Sejm, środki pochodzące z UE mają być gromadzone na rachunkach bankowych, których obsługę ma prowadzić NBP. Według przyjętej w czwartek przez Sejm poprawki senackiej, może to robić również BGK.

Sejm przyjął również poprawkę ustalającą, że podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych, nie działające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostek samorządu terytorialnego dotacje na cele publiczne, związane z realizacją zadań tych jednostek.

Jest to z jednej strony rozszerzenie kręgu podmiotów, którym można udzielić dotacji - w ustawie z 20 maja w tym miejscu mowa tylko o organizacjach pozarządowych, z drugiej strony jednak jest to ograniczenie możliwości udzielania dotacji - w ustawie z 20 maja mowa o "celach publicznych związanych z realizacją zadań wykonywanych przez organizacje pozarządowe".

Ustawa przyjęta przez Sejm 20 maja wprowadza podział sektora finansów publicznych na podsektory: rządowy, samorządowy i ubezpieczeń społecznych. Rozszerza także przepisy dotyczące jawności finansów publicznych, zwłaszcza gdy chodzi o finanse jednostek samorządu terytorialnego.

Ustawa umożliwia określonym jednostkom sektora finansów publicznych lokowanie wolnych środków w skarbowych papierach wartościowych, obligacjach samorządu terytorialnego oraz na rachunkach bankowych w bankach mających siedzibę w Polsce. Porządkuje także przepisy regulujące zasady i tryb gospodarowania środkami z UE oraz dotyczące prefinansowania programów i projektów współfinansowanych środkami z budżetu UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm przegłosował senackie poprawki do ustawy o finansach publicznych