Sektor MSP sięga po faktoring

JAROSŁAW JAWORSKI, prezes Coface Poland Factoring
opublikowano: 24-02-2016, 22:00

Zatory płatnicze i problemy z uzyskaniem finansowania to nadal ogromny problem dla przedsiębiorców. Skutki opóźnień w płatnościach i braku gotówki na rozwój biznesu znacznie bardziej odczuwają małe firmy niż duże przedsiębiorstwa. Nasze doświadczenia pokazują, że przedsiębiorcy z sektora MSP przekonali się, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł finansowania czy przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, co sprawia, że coraz powszechniej sięgają po faktoring. Zmienia się model oferowania usług faktoringowych. Do niedawna usługa ta była zarezerwowana dla firm osiągających znaczne obroty. Zmiany następują bardzo dynamicznie. Przybywa firm, które ofertę faktoringową mają dopasowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości sektora MSP. Faktorzy stają się bardziej elastyczni, oferując mniejszym firmom kompleksową obsługę, która zakłada ścisłą relację między wszystkimi stronami usługi: faktorem, faktorantem (klientem) i odbiorcą. Faktorzy coraz bardziej przychylnym okiem patrzą też na podmioty, które dopiero rozpoczynają działalność. To również duża grupa firm mniejszych, które już na starcie mają trudności ze sfinansowaniem swojej działalności. Powodem odmowy przyznania pożyczki jest najczęściej krótka historia funkcjonowania na rynku.

Zmieniające się postrzeganie faktoringu przez przedsiębiorców, ale także coraz większa elastyczność samych firm factoringowych i otwarcie się na klienta mniejszego powodują, że rynek faktoringowy proponuje coraz bardziej nowatorskie i dopasowywane do potrzeb klientów rozwiązania. To, co wydawało się trudne do zaoferowania kilka lat temu, dziś staje się normą. Rynek idzie w kierunku produktów opartych na znanych schematach, ale na poziomie detali szytych na miarę. Pozyskanie finansowania od faktora pozwala firmom na zajęcie się ich główną działalnością, a co za tym idzie — przeniesieniem na instytucję finansową części obowiązków związanych m.in. z weryfikacją wiarygodności kontrahentów, decydowaniem o wysokości udzielanych limitów kupieckich, inkasem należności, działaniach prewencyjnych (wysyłanie monitów) oraz — w przypadku faktoringu pełnego — pełnym przejęciem ryzyka braku płatności kontrahenta, co może ostatecznie skutkować dochodzeniem należności na drodze polubownej i sądowej. O potrzebie korzystania z usług faktoringu świadczą coroczne wzrosty obrotów branży, która już kolejny rok z rzędu odnotowuje dwucyfrową dynamikę wzrostu (w 2015 r. o 17,38 proc. w stosunku do roku 2014 — faktorzy zrzeszeni w PZF). Na 2016 r. faktorzy zapowiadają utrzymanie podobnej dynamiki wzrostu nabywanych i finansowanych wierzytelności. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAROSŁAW JAWORSKI, prezes Coface Poland Factoring

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sektor MSP sięga po faktoring