Senacka komisja za możliwością odliczeń podatkowych dla honorowych krwiodawców

Polska Agencja Prasowa SA
01-04-2005, 12:08

Honorowi krwiodawcy powinni mieć możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania do 780 zł rocznie z tytułu darowizny - taką zmianę zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT, który w piątek przyjęła Senacka Komisja Gospodarki i Finansów. Obecnie krwiodawcy nie mają możliwości żadnych odliczeń.

Honorowi krwiodawcy powinni mieć możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania do 780 zł rocznie z tytułu darowizny - taką zmianę zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o PIT, który w piątek przyjęła Senacka Komisja Gospodarki i Finansów. Obecnie krwiodawcy nie mają możliwości żadnych odliczeń.

"Celem nowelizacji jest promocja honorowego krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew stale się zwiększa, a w Polsce oddaje się dwa razy mniej krwi, niż w krajach Europy Zachodniej" - powiedział w piątek PAP senator Krzysztof Jurgiel (PiS), jeden z autorów nowelizacji.

Jak wyjaśnił, kwotę możliwych odliczeń oszacowano na podstawie przelicznika, który wynosi 130 zł za litr krwi i 170 zł za litr osocza, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Na tej podstawie określono, że roczna kwota odliczenia może wynieść maksymalnie 780 zł.

Według Jurgiela, ulga podatkowa będzie skuteczniejsza w promowaniu honorowego krwiodawstwa, niż obecna kampania reklamowa.

W nowelizacji przewidziano, że wejdzie ona w życie z dniem głoszenia, ale będzie miała zastosowanie do darowizn przekazanych od 1 stycznia 2005 r.

Teraz projekt nowelizacji musi zostać zatwierdzony w głosowaniu przez Senat i następnie zostanie skierowany do Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Senacka komisja za możliwością odliczeń podatkowych dla honorowych krwiodawców