Czytasz dzięki

Shell obniża dywidendę pierwszy raz od drugiej wojny światowej

opublikowano: 30-04-2020, 12:05

Brytyjsko-holenderski koncern paliwowy Royal Dutsch Shell (RDS) zdecydował się na zmniejszenie dywidendy. To pierwszy taki przypadek od drugiej wojny światowej, donosi Reuters.

Kwota kwartalnej dywidendy zostanie zredukowana aż o dwie trzecie do 16 centów na akcję z 47 centów wypłacanych co kwartał w 2019 r. Jeśli ta wartość zostanie utrzymana przez cały 2020 r., koncern będzie w stanie zaoszczędzić około 10 mld USD.

Jedna ze stacji paliw koncernu Royal Dutch Shell (RDS)
Zobacz więcej

Jedna ze stacji paliw koncernu Royal Dutch Shell (RDS) fot. Bloomberg

Decyzja podyktowana została niesprzyjającymi warunkami gospodarczymi z rekordowymi spadkami notowań ropy i drastycznym spadkiem zapotrzebowania na ropę i paliwa. 

RDS zawiesił także kolejną transzę programu skupu akcji własnych i poinformował, że zmniejsza wydobycie ropy i gazu o prawie jedną czwartą po tym, jak zysk netto zmniejszył się niemal o połowę w pierwszych trzech miesiącach 2020 r.

RDS jest pierwszym z pięciu tak zwanych „Oil Majors”, które zmniejszyły dywidendę z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Koncerny BP i Exxon Mobil zapowiedziały, że utrzymają dywidendy za pierwszy kwartał, zaś Total i Chevron nie opublikowały jeszcze wyników za pierwszy kwartał i wiążących się z nimi decyzji.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane