Silne załamanie w chińskim handlu zagranicznym

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2022, 06:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bardzo słabe dane o chińskim handlu zagranicznym są kolejnym dowodem na pogarszanie się kondycji tamtejszej gospodarki wzmacniając obawy o nadmierne schłodzenie globalnego popytu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W listopadzie 2022 r. odnotowano zarówno spadek eksportu, jak i importu Chin. W obu przypadkach spadki nabrały tempa w porównaniu z poprzednim miesiącem, a odczyty były dużo słabsze niż oczekiwali ekonomiści.

Sprzedaż zagraniczna Chin skurczyła się w listopadzie o 8,7 proc. w ujęciu rocznym, przyspieszając spadek po zniżce o 0,3 proc. w październiku. Tymczasem ekonomiści spodziewali się spadku jedynie o 3,5 proc. Spadek był największy od lutego 2020 r.

Z kolei import zapikował aż o 10,6 proc. r/r. W tym przypadku spodziewano się około 5 proc. spadku wobec zniżki o zaledwie 0,7 proc. w październiku. Listopadowy import był najmniejszy od maja 2020 r.

W rezultacie nadwyżka handlowa za listopad zmniejszyła się do 69,84 mld USD z 85,15 mld miesiąc wcześniej i była najniższa od kwietnia, kiedy Szanghaj był zablokowany restrykcjami covidowymi. Konsensus rynkowy zakładał natomiast spadek do 79 mld USD.

Gospodarka Chin wzrosła zaledwie o 3 proc. w pierwszych trzech kwartałach tego roku, znacznie poniżej rocznego celu wynoszącego około 5,5 proc. Ekonomiści spodziewają się, że całoroczny wzrost wyniesie nieco ponad 3 proc.

Eksperci podkreślają, że rosnąca inflacja, gwałtowne podwyżki stóp procentowych w wielu krajach oraz kryzys na Ukrainie popchnęły światową gospodarkę na skraj recesji. Ich prognozy zakładają, że chiński eksport prawdopodobnie jeszcze bardziej spadnie w nadchodzących kwartałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu