Skarbiec gotów na połowy funduszy

opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Niska dywidenda ma być wyjątkiem. Giełdowy holding chce zwiększać aktywa w drugim rozdaniu PPK, wyłuskując co się da z TFI, które tracą licencje

W związku ze sprawą GetBacku na początku listopada 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odebrała licencję Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI). Takie samo podłoże miało odebranie licencji Saturn TFI w sierpniu 2019 r. Każda taka decyzja oznacza, że banki depozytariusze funduszy mają trzy miesiące na znalezienie dla nich nowego TFI. Jeśli się to nie uda, rozpoczyna się likwidacja funduszy. Skarbiec TFI poinformowało już, że jest zainteresowane przejęciem Lartiqa Globalni Liderzy Wzrostu FIZ. Skarbiec zarządza portfelem i ryzykiem tego funduszu od grudnia 2018 r. To pokłosie planu przeniesienia pięciu funduszy Lartiqa do Skarbca, po tym jak wybuchła afera GetBacku, a Lartiq był dużym udziałowcem Skarbca Holdingu, właściciela Skarbca TFI. Ze względu na rozwód kapitałowy skończyło się na jednym funduszu, ale nie można wykluczyć, że do Skarbca trafi ich więcej. Taki los miał bowiem dotyczyć Trigonu Medycyny i Innowacji FIZ, Globalnego Funduszu Medycznego FIZ, Trigonu Stabilnego Dochodu FIZ oraz Trigonu Obligacji Plus FIZ.

— Do wszystkich depozytariuszy zgłosiliśmy zainteresowanie analizą funduszy Lartiq. Tak było też w przypadku Saturna. Natomiast w przypadku Saturna nie znaleźliśmy atrakcyjnych funduszy do przejęcia — mówi Andrzej Sołdek, członek zarządu Skarbca TFI.

Podkreśla, że jednym z elementów transferu każdego funduszu jest ryzyko przejęcia roszczeń, jakie mogą się wobec niego pojawić, a co za tym idzie — wpłynąć na reputację TFI. Przyznaje jednak, że w przypadku odebrania licencji Skarbiec będzie zainteresowany due diligence funduszy pozostałych TFI zaangażowanych w sprawę GetBacku. Poza Saturnem i Lartiqiem KNF wszczęła postępowania administracyjne również wobec Altus TFI i NobleFunds TFI.

— Chcemy uczestniczyć w tych procesach przejęć, w których możemy klientom funduszy zaoferować dobrą usługę zarządzania, nie tylko zarządzania aktywami, ale zarządzania ryzykiem. Uważamy, że mamy oba te procesy bardzo dobrze ustawione — dodaje Andrzej Sołdek.

PPK biją w dywidendę…

Wyniki funduszy Skarbca sprawiły, że w trzecim kwartale 2019 r., czyli pierwszym kwartale roku finansowego Skarbca Holdingu, grupa osiągnęła 1,6 mln zł tzw. opłaty za sukces — trzy razy więcej niż rok wcześniej. Spadła jednak stała opłata za zarządzanie. To pochodna spadku aktywów,jak również prawnego ograniczenia maksymalnych stawek, jakie z tego tytułu mogą pobierać TFI.

W efekcie kwartalny zysk spadł z 3,7 do 3,4 mln zł. Kamil Stolarski, analityk Santander Banku Polska, uważa ten wynik za zgodny z oczekiwaniami. Bezpośrednio po publikacji wyników obniżył jednak wycenę jednej akcji Skarbca z 24 na 23 zł. Ta wycena jest i tak znacznie powyżej obecnego kursu giełdowego. Kurs Skarbca zawiera jeszcze dywidendę. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 22 listopada 2019 r. Dniem wypłaty — 6 grudnia. Każdy akcjonariusz otrzyma 50 groszy na akcję. Jak na standardy Skarbca to mało. W ostatnich pięciu latach spółka nigdy nie wypłaciła mniej niż 2,62 zł. Andrzej Sołdek tłumaczy, że niski transfer do akcjonariuszy jest pochodną zaangażowania w program PPK. Prawo nałożyło na instytucje finansowe uczestniczące w tym programie kilka wymogów, m.in. utrzymywania 10 mln zł w płynnych aktywach.KNF podwyższyła jeszcze tę kwotę do 15 mln zł.

— Wpłynie to na dywidendę wypłaconą 6 grudnia 2019 r., natomiast bardzo dobre wyniki finansowe TFI w roku kalendarzowym 2019 powodują, że kolejna dywidenda może być wyższa — zaznacza Andrzej Sołdek.

…a korzyści z nich niepewne

Według Kamila Stolarskiego kolejna dywidenda może wynieść nawet 4,40 zł na akcję. Analityk Santandera zwraca jednak uwagę, że niezależnemu TFI ciąży ryzyko współpracy z bankami, które są w Polsce głównymi dystrybutorami funduszy. Sam program PPK, który przyczynił się do obniżenia dywidendy, na razie trudno w Skarbcu ocenić. W pierwszym rozdaniu programu spółka podpisała 13 umów z firmami zatrudniającymi 8 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy oni przystąpili do PPK. Próg opłacalności PPK dla Skarbca to zaś 30 tys. uczestników.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane