Skarbiec w windykacyjnej układance Trigonu

opublikowano: 19-06-2018, 22:00

Jeśli Skarbiec przejmie Trigon TFI, może wziąć na siebie ryzyka rozliczeń z GetBackiem. A to nie jedyny windykator w cieniu Trigonu

Rok trwała przygoda deweloperskiego Murapolu ze Skarbcem Holding, właścicielem Skarbca TFI. Niemal 33 proc. akcji trafiło do spółki Aoram, którą nieco wcześniej Murapol sprzedał grupie inwestorów, będących „akcjonariuszami w ramach grupy Trigon”. Po transakcji jako prezes Aoramu, objawił się Andrzej Sykulski, członek rad nadzorczych Trigon TFI i Trigon Domu Maklerskiego.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Piotr Waniorek

Nowi właściciele Aoramu zastrzegli, że chcą prowadzić rozmowy na temat „optymalnej formy współpracy i powiązań kapitałowych Skarbiec TFI z Trigon TFI”. Jak może to wyglądać, ujawnił Skarbiec Holding w komunikacie giełdowym. Okazało się, że od 8 stycznia 2018 r. negocjował z akcjonariuszami Trigon TFI wymianę akcji tego towarzystwa na nową emisję akcji Skarbca Holding. W wyniku tej operacji ten ostatni osiągnąłby co najmniej 50-procentowy udział w kapitale zakładowym Trigon TFI. Tym samym mógłby wziąć na siebie rozliczenia Trigonu TFI z windykacyjnym GetBackiem. Chodzi o umowę wartą 49,2 mln zł brutto (40 mln zł netto). Na jej mocy Trigon TFI miało do 2022 r. w zakresie funduszy wierzytelności współpracować wyłącznie z GetBackiem. Dziewięć tego typu FIZ-ów prowadzonych przez Trigon TFI i obsługiwanych w zakresie windykacji przez GetBack już na początku maja zostało jednorazowo przecenionych o kilkanaście do niemal 30 proc. Umowa dotyczyła jednak uruchamiania kolejnych funduszy, a wiele wskazuje, że GetBack zapłacił Trigon TFI „z góry”.

— Nie ma praktyki, by zwierać takie umowy, a zwłaszcza na takie kwoty — twierdzi nasze źródło z branży TFI. Z naszych informacji wynika też, że z tego powodu nowy zarząd GetBacku prawdopodobnie wystąpi do TFI o zwrot większości kwoty stanowiącej wartość umowy. Decyzja nie została jednak jeszcze podjęta.

— Umowa została zawarta pomiędzy dwoma profesjonalnymi podmiotami i obowiązuje — zastrzega Marek Juraś, prezes Trigon TFI.

Dodaje, że sugestię, jakoby fuzja ze Skarbcem miała na celu wykorzystanie potencjału gotówkowego Skarbca do zwrotu pieniędzy GetBackowi, uważa za absurdalną.

Kolejne 40 mln zł

Umowa GetBacku z Trigon TFI została zawarta w sierpniu 2017 r., czyli dwa miesiące po tym, jak Murapol kupił jedną trzecią Skarbca Holding od Enterprise Investors. Zapłacił 75,2 mln zł. Teraz deweloper sprzedał ten pakiet za 63,6 mln zł, a więc nie odzyska włożonych pieniędzy, nawet po uwzględnieniu wypłaconej przez Skarbiec dywidendy. Na dodatek gotówką dostał tylko 23,7 mln zł. Pozostałe 39,8 mln zł zostało rozliczone jako potrącenie długu, jaki Murapol miał w swojej spółce. Ta wyemitowała obligacje za nieco ponad 40 mln zł i tego samego dnia pożyczyła prawie 40 mln zł Murapolowi. Obligacje miały objąć podmioty spoza grupy Murapolu. Do emisji obligacji i przekazania pieniędzy Murapolowi doszło dzień po tym, jak Trigon TFI podpisał umowę z GetBackiem. Z naszych informacji wynika, że rada nadzorcza Skarbca Holdingu jest świadoma ryzyka związanego z działalnością Trigon TFI. Sama decyzja o ewentualnym przejęciu towarzystwa przez holding wymaga jednak zgody akcjonariuszy. Ludzie Trigonu mają zaś najwięcej, ale zarazem tylko 33 proc. akcji giełdowego TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

GetBack wybrał Altus

Trigon TFI uwikłane jest zaś w windykację także w inny sposób niż umowa z GetBackiem. Jego fundusze dysponują61,3 proc. akcji Kancelarii Medius, notowanej na NewConnect. Jej obecna wycena to około 374 mln zł, przy czym od początku 2017 r. wzrosła o 165 proc. To o tyle istotne, że w wyniku transakcji z 28-30 grudnia 2016 r. fundusze zarządzane przez Trigon TFI zwiększyły swój udział w Kancelarii z ponad 40 do ponad 50 proc., a więc bezapelacyjnie przejęły nad nią kontrolę. Należy jednak pamiętać, że mowa o NewConnect. Poza TFI w akcjonariacie jest jeszcze jeden duży akcjonariusz i w wolnym obrocie pozostaje zaledwie 7,5 proc. akcji.

Wycena spółki ma zaś niebagatelne znacznie dla funduszy akcyjnych i absolutnej stopy zwrotu prowadzonych przez Trigon TFI. Na koniec maja Kancelaria Medius stanowiła np. 16 proc. z 250 mln zł aktywów Trigon Polskie Perły FIZ czy 15 proc. z ponad 652 mln zł aktywów Trigon Quantum Neutral FIZ. Wzrost wyceny windykatora wiązał się ze wzrostem skali jego biznesu. Raportowany zysk za 2016 r. wynosił 8,2 mln zł. Za 2017 r. było to dwa razy więcej. Aktywa wzrosły z 72 mln zł na koniec 2016 r. do 222,8 mln zł na koniec marca 2018 r. Tym ostatnim towarzyszyło już ponad 100 mln zł wyemitowanych obligacji. Tę ostatnią koncepcję chciała rozwijać grupa Trigon. We wrześniu 2017 r. Trigon Dom Maklerski i spółka Trigon Investments Banking podpisały z Kancelarią Medius umowęna przeprowadzenie do końca 2020 r. emisji obligacji o wartości 100 mln zł. 28 grudnia 2017 r. Kancelaria Medius uzyskała zezwolenie KNF na zarządzanie funduszami wierzytelnościowymi, a w lutym 2018 r. nabyła 20 proc. certyfikatów w funduszu Trigon Profit XXX Niestandarazywowanym Sekurytyzacyjnym FIZ, stając się jego serwiserem i gwarantem zysków dla pozostałych uczestników, co wydaje się sprzeczne z umową z GetBackiem.

— Umowy zostały zawarte zgodnie z prawem i nie kłócą się ze sobą — uważa Marek Juraś. Wcześniej Trigon TFI nie był jednak przesadnie przywiązany do Kancelarii Medius.

Na początku marca 2017 r. rozpoczęły się rozmowy w sprawie sprzedaży akcji spółki „z jednym z największych podmiotów działających na rynku windykacji wierzytelności”. Negocjacje zakończyły się niczym w połowie lipca 2017 r. Dzień po komunikatach o rozpoczęciu i zakończeniu negocjacji na temat sprzedaży Kancelarii Medius, o rozpoczęciu i zakończeniu negocjacji na temat nabycia nienazwanego podmiotu z branży zarządzania wierzytelnościami informował GetBack. Trzy dni po informacji o zakończeniu rozmów przelał zadatek na nabycie EGB Investments od funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Zapłacił 207,6 mln zł. Obecne władze windykatora uważają, że przepłacił o 179,2 mln zł.

3,6 mld zł Takie są aktywa Trigon TFI…

6,7 mld zł …a takie aktywa Skarbca TFI.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu