Sklepy meblowe wciąż z karteczką „nieczynne”

opublikowano: 16-11-2020, 22:00

Sieci meblowe już drugi tydzień czekają, by móc wznowić handel. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy rząd podejmie decyzję w tej sprawie.

Skazani na online:
Skazani na online:
Apelując do rządu o możliwość ponownego otwarcia sklepów, sieci meblowe zaproponowały, by podwyższyć limit do 1 osoby na 20 m kw. (to bardziej restrykcyjne rozwiązanie niż obowiązuję np. w kościołach, gdzie ten limit to 1 osoba na 15 m kw). Wciąż jednak nie mogą doczekać się decyzji — mogą handlować tylko w sieci.
Bloomberg

7 listopada, w sobotę, sieci meblowe w całej Polsce zamknęły podwoje. Musiały to zrobić, bo taki obowiązek nakładało na nie wydane dosłownie kilka godzin wcześniej rządowe rozporządzenie. Jego treść okazała się przykrą niespodzianką, bo wcześniej nic nie wskazywało na to, że restrykcje obejmą branżę meblową. W sobotę wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker przepraszał nawet na antenie RMF FM „w imieniu tych wszystkich, którzy popełniają błędy, podejmując decyzje z godziny na godzinę”. Jarosław Gowin natomiast, wicepremier i minister rozwoju, nie mówił jednak o żadnych pomyłkach, tylko o świadomej decyzji oraz o tym, że w sprawie sklepów meblowych przeważyło zdanie Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, który uważa, że takie placówki „stwarzają spore zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa”.

Tydzień temu Jarosław Gowin rozmawiał z przedstawicielami branży, po czym powiedział w programie "Tłit" WP, że wnioski z telekonferencji przedstawi pozostałym ministrom.

- Jeżeli takie sklepy mają być otwarte, to powinno się to dokonać jeszcze w tym tygodniu – dodał wicepremier.

Tak się jednak nie stało. W piątek największe sieci - Agata, IKEA Retail oraz Jysk Polska – wystosowały więc do premiera Mateusza Morawieckiego apel o to, by umożliwił im ponowne otwarcie sklepów. Przekonują, że placówki są bezpieczne, a żadne dostępne analizy nie wskazują, by były miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Liczne opinie fachowców potwierdzają natomiast, że sklepy meblowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia publicznego.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Sieci podkreślają, że asortyment, jakim handlują, w znacznej części pokrywa się z ofertą marketów remontowo-budowlanych, które nie zostały zamknięte i nadal z powodzeniem działają. W tej sytuacji branża meblarska nie widzi podstaw, aby różnicować te dwa rodzaje działalności. Chce także, aby w przyszłości przy wydawaniu aktów prawnych oba sektory były traktowane tak samo. Autorzy apelu przypominają, że do czasu zamknięcia w sklepów wprowadzono w nich wiele środków reżimu sanitarnego, na co firmy wydały kilka milionów złotych.

Następnego dnia Jarosław Gowin napisał na Twitterze, że „trwają bardzo konstruktywne konsultacje z branżą meblową”. Bierze w nich udział premier. Zadeklarował też, że decyzja dotycząca ewentualnego otwarcia sklepów meblowych zapadnie w przyszłym tygodniu.

W biurze prasowym resortu rozwoju nikt nie potrafił nam powiedzieć, kiedy konkretnie można spodziewać się rozstrzygnięcia. Dowiedzieliśmy się nawet, że być może dojdzie do kolejnego spotkania z branżą meblową, ale też nie wiadomo kiedy.

- Oczekujemy dalszych decyzji Rady Ministrów dotyczące tego, czy i kiedy nasze sklepy stacjonarne będą mogły być ponownie otwarte – mówi Aneta Gil liderka ds. komunikacji zewnętrznej firmy IKEA Retail, dodając, że sieć IKEA jest przygotowana do zapewnienia swoim klientom bezpiecznych warunków do dokonywania zakupów, tak jak dotychczas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane