Czytasz dzięki

Sklepy online potrzebują innowacji

opublikowano: 16-08-2020, 22:00

Operatorom e-commerce grozi klęska urodzaju? Unikną jej, z rozmachem wdrażając nowe technologie.

Już 72 proc. konsumentów robi zakupy w internecie, co oznacza wzrost o 15 pkt proc. w porównaniu do ubiegłego roku — wynika z najnowszego raportu Izby Gospodarki Elektronicznej „Omni- -commerce. Kupuję wygodnie 2020”. Wzrost zainteresowania e-commerce ma oczywiście związek z pandemią koronowirusa. Z powodu ograniczeń co czwarty internauta zaopatruje się w sieci częściej niż wcześniej. Dla detalistów jest to szansa i ogromne wyzwanie: muszą odnaleźć się w nowych realiach.

— Epidemia stała się dla wielu przedsiębiorców katalizatorem zmian, mobilizując ich do inwestycji w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami przyspieszonej transformacji cyfrowej sklepów działających dotychczas offline. Wszystko po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na nowe zwyczaje klientów i nie dać się wyprzedzić konkurencji — potwierdza Maciej Ossowski, szef Kogifi Digital.

Według danych e-Izby zakupy stacjonarne ograniczyło 38 proc. respondentów. 66 proc. amatorów e-commerce kupuje przez serwisy internetowe, a 69 proc. przez aplikacje mobilne. Szacunki platformy Shoper wskazują, że wzrosło też zainteresowanie uruchomieniem sklepu online — w marcu aż o prawie połowę w porównaniu do 2019 r.

— Za tradycyjnymi sklepami przemawia możliwość kontaktu z produktem i jego bezpośredniej oceny. Dotychczas było to jedno z głównych ograniczeń dla rozwoju kanału online. Polacy, zwłaszcza starsi, mieli również wątpliwości co do bezpieczeństwa zdalnych transakcji. Nie brakowało osób, które nie miały kompetencji cyfrowych. Epidemia częściowo przełamała te bariery — tłumaczy Maciej Ossowski.

Zaniechanie wdrożeń może skończyć się zahamowaniem rozwoju e-handlu. Wraz z końcem pandemii niektórzy zapewne będą chcieli wrócić do analogowych sklepów. Zdaniem zarządzającego Kogifi Digital można ich powstrzymać, inwestując m.in. w sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość. Te technologie oferują konsumentom coś w rodzaju iluzji prawdziwych zakupów.

Sprawdź program konferencji "E-commerce Development", 28 października, stacjonarnie w Warszawie lub on-line >>

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane