Słabnie wiara w hossę na ropie (WYKRES DNIA)

Nieudana próba wyjścia cen ropy WTI powyżej 55 USD za baryłkę zachwiała morale kupujących, wynika z danych o pozycjonowaniu.

W tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek profesjonalni zarządzający ograniczali pozycje nastawione na kontynuację hossy na rynku ropy. Liczba pozycji obliczonych na zwyżki przekraczała liczbę pozycji nastawionych na przecenę o 387 tys. To oznacza o 6,5 proc. niższą różnicę w porównaniu z zanotowanym tydzień wcześniej rekordem. Optymizm inwestorów co do rynku ropy słabnie pośród rosnących zapasów surowca w USA (dotąd  ropę kupowano w reakcji na stosowanie się przez OPEC do przyjętych w listopadzie ograniczeń wydobycia). We wtorek za baryłkę ropy WTI płaci się 53,3 USD, o 1,2 proc. mniej niż tydzień wcześniej.

- To stosunkowo nieznaczne dostosowanie pozycjonowania zarządzających. Przy tak dużym nagromadzeniu długich pozycji można się obawiać, że inwestorzy ci zaczną sprzedawać – komentował dla Bloomberga Tim Evans, analityk Citi Futures Perspective.

Szacunkowe dane o wydobyciu ropy przez kartel OPEC pokazały, że w lutym spadło oni do 32,2 mln baryłek dziennie, co oznacza o 4 proc. większe cięcie produkcji, niż uzgodnione w listopadzie. Zupełnie przeciwny wydźwięk miały dane o zapasach ropy w USA, które na 24 lutego wyniosły 520 mln baryłek i były największe w historii. Liczba otwartych w USA wiertni naftowych wzrosła do 609, największej liczby od półtora roku, co wskazywało na szybkie tempo zastępowania brakującej produkcji OPEC przez produkcję amerykańską.

- Rynek jest mocno przechylony w stronę pozycji nastawionych na zwyżki i przez to bardzo podatny na przecenę. Inwestorzy próbują przeczekać do rozpoczęcia za miesiąc okresu większego zapotrzebowania na ropę i liczą, że OPEC dalej będzie ograniczał produkcję – oceniał w rozmowie z Bloombergiem Stephen
Schork, prezes firmy doradczej Schork Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Surowce / Słabnie wiara w hossę na ropie (WYKRES DNIA)