Czytasz dzięki

Słaby zasięg LTE lub 5G w budynku? Gdańska Lambda ma na to sposoby

  • Materiał partnera
opublikowano: 23-04-2020, 15:23

Używanie telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych jest dziś powszechne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania coraz większej rzeszy firm oraz instytucji. Stały dostęp do informacji to bowiem jeden z głównych warunków skutecznego i szybkiego działania zarówno w biznesie, jak i w przypadku instytucji publicznych.

I choć z jednej strony ciągle powstają kolejne, doskonalsze systemy łączności mobilnej, wprowadzane są nowe częstotliwości do usług operatorów, to z drugiej stosowane są technologie budowlane (żelbet, szkło tytanowe, metal) powodujące, że jakość sygnału wewnątrz obiektów spada. Co więcej, problem słabego sygnału telefonii komórkowej coraz częściej dotyczy także budowanych w gęstej zabudowie osiedli mieszkaniowych, garaży podziemnych, a nawet domów jednorodzinnych.

Wyświetl galerię [1/7]

Współpracując z operatorami sieci mobilnych, Lambda realizuje prace począwszy od pozyskania terenów pod obiekty radiowe i transmisyjne, przez projektowanie, po roboty budowlane, obejmujące budowę wież, masztów, montaż konstrukcji czy prace elektryczne. Jej drugą specjalizacją jest projektowanie i realizacja infrastruktury radiowej wewnątrz budynków. [FOT. ARC]

W związku z tym nierzadko pojawia się konieczność poprawy zasięgu telefonii komórkowej oraz dostępu do internetu i transmisji danych wewnątrz budynków. To obszar, w którym od pewnego czasu specjalizuje się Przedsiębiorstwo Projektowania, Produkcji i Usług Radiokomunikacyjnych Lambda, wcześniej kojarzone głównie ze stawianiem wszechobecnych stacji przekaźnikowych dla operatorów komórkowych.

Im wcześniej, tym lepiej…

Kilka lat temu gdańska firma zaczęła kierować ofertę także do biur projektowych, deweloperów i inwestorów, zwracając im uwagę na konieczność planowania tego medium w projektowanych inwestycjach.

— Dostrzegliśmy potrzebę wypełnienia swoistej luki, jaka powstała na rynku radiokomunikacyjnym w związku z dynamiczną budową infrastruktury hotelowej czy centrów handlowych, a ostatnio także z szybko rosnącą liczbą centrów usług biurowych i biznesowych — tłumaczy Marek Mikicki, prezes Lambdy.

Infrastruktura radiowa wewnątrz budynku od pewnego czasu jest już niemal tak samo istotna jak pozostałe media, a w związku z rozwojem sieci i wprowadzeniem systemów LTE i 5G stanie się wręcz obligatoryjna.

— Choć zauważamy rosnącą świadomość w tym zakresie, to ciągle otrzymujemy zapytania dotyczące słabego zasięgu od zawiedzionych użytkowników budynków — mówi Marek Mikicki.

…bo potem jest trudniej

Jak tłumaczy, w przypadku zagospodarowanego obiektu wykonanie skutecznej instalacji radiowej jest bardzo utrudnione, dlatego tak istotne jest jej zaplanowanie i zaprojektowanie już na etapie tworzenia dokumentacji lub w najgorszym przypadku w trakcie pierwszej fazy budowy. Instalację urządzeń wzmacniających sygnał telefonii komórkowej w budynkach można przeprowadzić w dwóch modelach: stacji bazowej indoor, czyli wewnętrznej, przeznaczonej tylko dla danego obiektu, lub repeatera, czyli instalacji wzmacniającej sygnał przychodzący z zewnątrz. Ten drugi zalecany jest raczej do budynków o niewielkiej kubaturze.

Instalacje i projekty indoor Lambda wykonała w kilkudziesięciu dużych obiektach, m.in. dla kompleksu biurowego Olivia Business Center w Gdańsku, Blue City w Warszawie, hoteli Gołębiewski w Pobierowie i Radisson w Sopocie czy portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

— W każdym przypadku przed przystąpieniem do prac projektowych wykonujemy wizję lokalną i dokonujemy pomiarów radiowych, a na etapie koncepcji i projektu instalację uzgadniamy z operatorami telefonii komórkowej. Po zakończeniu prac wykonujemy pomiary sygnału radiowego oraz pomiary środowiskowe i BHP. Inwestor otrzymuje też od nas kilkuletni serwis i gwarancję — mówi Marek Mikicki.

Ponad 30 lat doświadczeń

Lambda powstała w 1989 r. Jej pomysłodawcą i współzałożycielem firmy był Krzysztof Janczurowicz-Czaplic, wieloletni szef Laboratorium Zakładu Radiokomunikacji i Teletransmisji TP SA (obecnie Orange) w Gdańsku, który prowadził firmę aż do przejścia na emeryturę w 2010 r. Od tego czasu jej prezesem jest Marek Mikicki.

— Podstawową ofertę od wielu lat niezmiennie kierujemy do operatorów sieci mobilnych (Orange, Play, T-Mobile), z którymi mamy podpisane umowy ramowe i dla których stanowimy wsparcie przy budowie ich infrastruktury radiowej. Zbudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy kilka tysięcy obiektów na terenie całej Polski, ale nie tylko, bo realizowaliśmy też kontrakty dla operatorów z Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwecji — mówi prezes Lambdy.

Usługi oferowane obecnie przez Lambdę obejmują szeroki zakres prac, poczynając od pozyskiwania terenów i obiektów pod planowane lokalizacje obiektów radiowych i transmisyjnych, przez prace projektowe i opracowania środowiskowe, po kompleksowe roboty budowlane, obejmujące budowę wież, masztów, montaż konstrukcji czy prace elektryczne.

Drugą grupą klientów gdańskiej firmy są dostawcy sprzętu (Nokia, Ericsson), w który wyposażane są obiekty nadawcze. Lambda od 1996 r. nieprzerwanie instaluje kolejne generacje urządzeń, równocześnie kształcąc i certyfikując swoje zespoły instalacyjne. Od wielu lat współpracuje też z Emitelem, narodowym operatorem radiowo-telewizyjnym, który od niedawna stał się również partnerem w zakresie realizacji instalacji indoor.

Przedsiębiorstwo Projektowania, Produkcji i Usług Radiokomunikacyjnych Lambda Sp. z o.o.
ul. Siennicka 30, 80-758 Gdańsk,
tel./fax: + 48 58 301 36 76
www.lambda.gda.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner strategiczny

PEKAO

Partner

KRD

Partner

UPC

Partner

Targi Kielce

Partner

INFINITY

Patroni honorowi

Polecane