Śledztwo ws. niezapłacenia podatków przez przedstawicieli Ubera i Taxify

  • PAP
opublikowano: 10-04-2019, 16:58
aktualizacja: 10-04-2019, 18:10

"Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego przez przedstawicieli podmiotu Uber i Taxify" - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo po otrzymaniu zawiadomienia od związków zawodowych reprezentujących taksówkarzy. Jak powiedział Łukasz Łapczyński, jeszcze na etapie sprawdzania prokuratura "zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku".

"Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie" - podał Łapczyński.

W śledztwie będą wyjaśniane wątki dotyczące nie tylko odprowadzania podatków, ale również realizowania przez firmy Uber i Taxify innych obowiązków, w tym z zakresu praw pracowniczych. Postępowanie dowodowe jest w toku.

Taksówkarze protestują od poniedziałku w Warszawie przeciw planom m.in. zalegalizowania działalność pośredników w przewozach osób, takich jak Uber czy Bolt. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, pośrednicy działający za pomocą aplikacji mobilnych będą mogli w Polsce działać legalnie, ale z pewnymi ograniczeniami. Taksówkarze sprzeciwiają się legalizacji pośredników, żądają wycofania się z tych planów i ograniczenia działalności przewoźników korzystających z technologii mobilnych. Żądają też zablokowania aplikacji Ubera, gdyż - jak twierdzą - "służy ona do łamania prawa".

Według Ministerstwa Infrastruktury, które przygotowało zmiany w przepisach, proponowane rozwiązania dopuszczają realizowanie przewozów taksówkowych przez osoby i firmy, które korzystają z aplikacji mobilnych, ale zapewniają uczciwą konkurencję na tym rynku i likwidują szarą strefę.

W środę toczyły się negocjacje przedstawicieli taksówkarzy i rządu. W rozmowach w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" uczestniczą, m.in. przedstawiciele resortów: przedsiębiorczości i technologii, spraw wewnętrznych i administracji.

Uber
Uber
Sergio Perez_Reuters_FORUM

- Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce. Mamy zarejestrowaną spółkę w Polsce, która odprowadza wszystkie należne podatki oraz przestrzega polskiego prawa fiskalnego. Według ogólnodostępnych danych, autorstwa Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), Uber odprowadza największy podatek korporacyjny do budżetu państwa – znacznie większy niż jakakolwiek korporacja taksówkarska w Polsce. W 2017 roku zaraportowany zysk netto spółki Uber Polska, będący podstawą opodatkowania, wyniósł 8,8 mln zł, z czego firma odprowadziła w Polsce 1,675 mln zł podatków. To również największy podatek odprowadzany przez wszystkie korporacje działające w branży przewozowej. Co więcej – kierowcy korzystający z aplikacji Uber są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz – najczęściej – podatek liniowy 19% od uzyskanego dochodu – mówi Ilona Grzywińska-Lartigue, Dyrektor Komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane