Czytasz dzięki

Słoneczna oferta od Energi

opublikowano: 18-10-2020, 22:00

Energa Obrót, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, od prawie dwóch lat sukcesywnie wdraża strategię w zakresie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych na dynamicznym i nadal dysponującym potężnym potencjałem rynku.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

TO SIĘ OPŁACA:
TO SIĘ OPŁACA:
Dostawcy komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznych prześcigają się w coraz większych mocach możliwych do uzyskania z pojedynczego panelu, a wysoka konkurencja wypośrodkowała ceny na poziomie, który pozwala klientom indywidualnym za zwrot inwestycji nawet w okresie pięciu–sześciu lat.

Dokonana we wrześniu 2019 r. zmiana definicji prosumenta i objęcie mechanizmem upustów także przedsiębiorców, którzy w instalacjach fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp będą wytwarzali energię elektryczną na potrzeby prowadzonego biznesu, to tylko jeden z impulsów, które skłoniły Energę Obrót do przygotowania kompleksowej oferty dla osób zainteresowanych własną elektrownią słoneczną.

Rok 2020 to jednak przede wszystkim słoneczna rewolucja na polskich dachach, dzięki rozwojowi i spadkowi ceny samej technologii, ale też dzięki programom wsparcia. Mowa tu o rządowym programie „Mój prąd”, oferującym dofinansowanie do 50 proc. wartości inwestycji w OZE, w wysokości nie większej niż 5 tys. zł. Inwestorzy mogą też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od podstawy opodatkowania, w zależności od progu, 17 lub 32 proc. kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dzięki takiemu wsparciu Polacy dostrzegli, że mogą się stać częścią słonecznej rewolucji OZE.

Energa Obrót już na początku 2020 roku, jeszcze przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa, przeprowadziła dwa pilotażowe spotkania, na których eksperci spółki odpowiadali na najważniejsze pytania związane z inwestycjami w fotowoltaikę. Była to reakcja na sygnały samorządów związane z rosnącym zainteresowaniem tą technologią wśród mieszkańców. W obu spotkaniach udział wzięło kilkadziesiąt osób, a u wielu z nich spółka przeprowadziła potem wstępne wizje lokalne.

Od pomysłu do instalacji

Opierając się na swoich wcześniejszych doświadczeniach z rynkiem biznesowym, Energa Obrót w pierwszej połowie 2020 r. wprowadziła kompleksową ofertę inwestycji w instalacje fotowoltaiczne dla klientów indywidualnych. Osoby zainteresowane znajdą w niej pełen pakiet usług, zaczynając od wizji lokalnej, planistyki i montażu instalacji, przez pomoc w ubieganiu się o zewnętrzne dofinansowanie, po końcowe formalności, związane ze zgłoszeniem instalacji do lokalnego operatora sieci dystrybucyjnej. Klienci otrzymali też do dyspozycji wygodny internetowy kalkulator, który pozwala w szybki i intuicyjny sposób wstępnie oszacować nie tylko koszty inwestycji, ale też okres jej zwrotu. Aplikacja jest dostępna na stronie spółki. Na początek wystarczy podać roczne zużycie energii elektrycznej — klienci Energi Obrotu zużycie z ostatnich 12 miesięcy mogą znaleźć na fakturze. Następnie po wyborze jednego z dostępnych typów instalacji (na dachu płaskim, skośnym lub na gruncie) kalkulator dopasuje moc instalacji i powierzchnię niezbędną do jej montażu.

Klienci otrzymają dzięki temu szacowany koszt inwestycji, a aplikacja wskaże realny czas zwrotu zainwestowanego kapitału, także z uwzględnieniem zewnętrznego dofinansowania i ulgi termomodernizacyjnej. Na koniec pozostanie wypełnienie formularza kontaktowego, na podstawie którego spółka skontaktuje się z zainteresowanymi osobami i ustali datę wizji lokalnej. Przy tej okazji specjaliści Energi Obrotu odpowiedzą też na wszelkie pytania związane z instalacją PV. Oferta Energi elastycznie dopasowuje się do oczekiwań i realnych potrzeb klienta. Spółka nie ogranicza się do jednego rozwiązania — opartego na modułach fotowoltaicznych czy też inwerterach jednego producenta. Daje klientom wachlarz opcji, szukając dla nich najkorzystniejszego rozwiązania. Pracownicy firmy uwzględniają przy tym nie tylko zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale też np. oczekiwania estetyczne.

Konkretne korzyści

Energa Obrót kładzie nacisk na kompetencje swoich pracowników oraz partnerów handlowych. Proponowane rozwiązania mają zagwarantować pełną satysfakcję klienta, zarówno od strony charakterystyki technicznej oferowanych produktów, jak też ich jakości i gwarancji mającej zapewnić użytkownikowi instalacji fotowoltaicznej wsparcie producenta w sytuacjach awaryjnych. Jak więc inwestycja w instalację fotowoltaiczną wygląda w praktyce?

PRZYKŁAD 1

Trzyosobowa rodzina, której średnie roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi około 3,2 tys. kWh, zapłaci — zależnie od wysokości ulgi termomodernizacyjnej — 11 tys. zł (32 proc. ulgi) lub 13 tys. zł (ulga 17 proc.). W sumy te wliczone jest już dofinansowanie z programu „Mój prąd”.

Rynkowy koszt instalacji wyniósłby natomiast około 20 tys. zł. Suma ta pozwala na zamontowanie paneli o mocy 3,7 kWp.

PRZYKŁAD 2

Sześcioosobowa rodzina, której średnie roczne zapotrzebowanie na prąd wynosi od 5,6 do 6 tys. kWh, zapłaci — zależnie od wysokości ulgi termomodernizacyjnej — 16,6 tys. zł (32 proc. ulgi) lub 20,2 tys. zł (ulga 17 proc.). W tych sumach ujęte jest już wsparcie w ramach programu „Mój prąd”. Inwestycja według ceny rynkowej kosztowałaby tymczasem około 29 tys. zł. Pozwala to na zamontowanie paneli o mocy 6,2 kWp.

PRZYKŁAD 3

W przypadku ośmioosobowej rodziny średnie roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 7,5–8 tys. kWh, dlatego potrzebna jest większa moc instalacji fotowoltaicznej: 86 kWp. Aby zamontować panele o takiej specyfikacji po cenach rynkowych, należałoby wydać ok. 36 tys. zł. Jednak po odliczeniu ulgi oraz dofinansowania koszty spadną do 25,8 tys. zł (ulga 17 proc.) bądź 21,1 tys. zł (ulga 32 proc.). Rodziny z powyższych przykładów po pełnym zbilansowaniu swoich instalacji będą płacić rachunki w wysokości około 200–220 zł rocznie, czyli jedynie opłaty stałe, niezwiązane z wysokością zużycia.

Dołączyć do trendu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ogłosiła, że w regionach, w których występują najlepsze warunki nasłonecznienia, fotowoltaika stała się „najtańszym źródeł energii elektrycznej w historii”. Z uwzględnieniem obecnie funkcjonujących programów wsparcia podobny trend można założyć również w Polsce. Technologia komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej rozwija się bardzo dynamicznie. Najwięksi producenci prześcigają się w coraz większych mocach możliwych do uzyskania z pojedynczego panelu PV przy zachowaniu bardzo wysokich współczynników sprawności. Jednocześnie wysoka konkurencja na rynku wypośrodkowała ceny na poziomie, który pozwala klientom indywidualnym na zwrot inwestycji szacunkowo nawet w okresie pięciu–sześciu lat (przy uwzględnieniu programów wsparcia). Na rynku prosumenckiej energetyki fotowoltaicznej kluczowe są więc kompetencje, zaufanie i doświadczenie firmy, z którą klienci będą realizować swoją inwestycję.

Energa Obrót jako jeden z największych uczestników rynku energii elektrycznej kładzie nacisk na jakość oferowanych rozwiązań. Klient inwestujący ze spółką w swoją elektrownię słoneczną będzie miał pewność, że przy odpowiedniej konserwacji i dbałości o panele za 20 lat zaproponowane i wykonane przez Energę Obrót rozwiązanie będzie pracowało na wysokim poziomie — uwzględniając nawet ubytki mocy wynikające z upływu czasu, który ma wpływ na sprawność modułów. W ramach dalszego rozwoju oferty Energi Obrotu planowane jest rozszerzanie portfolio produktów okołoenergetycznych. Spółka będzie promować produkty wspierające ekoniezależność swoich klientów, chcąc być razem z nimi uczestnikami ekologicznej transformacji polskiej energetyki. Tym bardziej że na horyzoncie zmian pojawiły się już kolejne trendy, jak wirtualny prosument i rozwiązania związane z magazynowaniem energii.

Ważne informacje

Energa Obrót zaprasza zainteresowanych do odwiedzenia swojej strony www.energa.pl i skorzystania z internetowego kalkulatora. Do dyspozycji klientów jest również infolinia pod nr. 555-555-555. Z ofertą można też zapoznać się we wszystkich salonach spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane