Służby bezpieczeństwa Łotwy: mogą być prowokacje w związku z demontażem sowieckiego pomnika

  • PAP
opublikowano: 11-08-2022, 16:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Łotewska Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) nie wyklucza prowokacji podczas usuwania tzw. Pomnika Zwycięstwa w Rydze - pisze w czwartek serwis LSM. Według służby, by zatrzymać albo opóźnić demontaż obiektu, "mogą aktywizować się osoby o nastawieniu prokremlowskim".

Adobe Stock

Pomnik w ryskim Parku Zwycięstwa, jak i inne obiekty gloryfikujące armię sowiecką, postawione na terytorium Łotwy w czasach ZSRR, przez długi czas były wykorzystywane przez Rosję jako instrumenty działań przeciwko państwu łotewskiemu - podkreśla VDD.

Służby bezpieczeństwa prognozują, że podczas demontażu pomnika w stolicy, jak i "innych wydarzeń, sprzecznych z interesami polityki zagranicznej Kremla, będzie rosnąć intensywność i agresywność środków oddziaływania informacyjnego, skierowanych przeciwko Łotwie".

Celem tych działań - według VDD - jest m.in. kontynuacja podziału łotewskiego społeczeństwa, podkopanie zaufania do władz i tworzenie napięcia wśród ludności.

W drugiej połowie czerwca na Łotwie weszło w życie prawo zakazujące demonstrowania w przestrzeni publicznej symboliki sowieckiej i nazistowskiej oraz zobowiązujące do usunięcia do 15 listopada obiektów gloryfikujących te reżimy. Zdemontowane mają być pomniki, znaki pamięci i inne obiekty, pod którymi nie ma pochówków.

Jak zapowiedziały władze, demontaż tzw. Pomnika Zwycięstwa w Rydze ma rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane