SNB: inflacja przekroczy cel w 2020 roku

opublikowano: 14-12-2017, 15:16
aktualizacja: 14-12-2017, 15:30

Bank centralny Szwajcarii prognozuje, że inflacja przekroczy wyznaczony przez niego cel pod koniec 2020 roku, do czego przyczyni się deprecjacja franka. Podkreśla jednocześnie, że nawet mówienie o normalizacji polityki pieniężnej byłoby przedwczesne.

W najnowszej prognozie inflacja cen konsumpcyjnych wzrośnie do 2,1 proc. w trzecim kwartale 2020 roku. Cel banku centralnego wynosi 2,0 proc. Prezes SNB, Thomas Jordan powiedział, że „nie ma pośpiechu” z normalizacją polityki monetarnej.  

- Wciąż jest wcześnie, zbyt wcześnie, aby mówić o normalizacji w Szwajcarskim Banku Narodowym – stwierdził. - Inflacja jest prawdopodobnie niższa niż pokazuje krzywa. Nie ma ryzyka inflacji, a także oczekiwania inflacyjne są bardzo dobrze zakotwiczone na dużo niższym poziomie – dodał. 

Przedstawiona prognoza jest kłopotliwa dla SNB, który robi wszystko, aby nie spowodować gwałtownego napływu pieniędzy inwestorów i nie spowodować aprecjacji franka. W czwartek bank centralny Szwajcarii utrzymał stopę depozytową na poziomie minus 0,75 proc. i podtrzymał deklarację gotowości do interwencji na rynku walutowym. SNB nadal mówi o wysokiej wartości franka i kontynuacji luźnej polityki pieniężnej.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu