SocGen: dzięki Trumpowi rentowność 10-latek znów świetna

opublikowano: 21-09-2016, 13:14

Obawa przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA spowodowała wzrost rentowności obligacji 10-letnich USA do atrakcyjnego poziomu, uważają analitycy Societe Generale.

Zespół analityków, którym kieruje Vincent Chaigneau, zwraca uwagę, że wzrost rentowności obligacji 10-letnich USA szedł w parze z wzrostem szans Trumpa na zostanie kolejnym prezydentem USA. W ich ocenie, malejąca różnica poparcia w wyścigu Trump-Clinton była korzystna również dla dolara amerykańskiego, choć zaszkodziła walutom gospodarek wschodzących.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Niedawno stratedzy Citigroup ogłosili, że w przypadku zwycięstwa Trumpa najlepiej grać na wzrost dolara, spadek obligacji USA o dłuższym terminie wykupu, spadek cen akcji i wzrost cen złota.

David Woo, szef analityków rynku walutowego w Bank of America Merrill Lynch powiedział, że wyraźne zwycięstwo Republikanów w wyborach prezydenckich i do obu izb Kongresu USA pozwoliłoby gospodarce USA „wystartować w wielkim stylu” w przyszłym roku.

Societe Generale uważa, że inwestorzy nie powinni obecnie kupować obligacji uznając iż nie będą tańsze.  Chaigneau i jego koledzy uważają, że w USA może nastąpić odejście od stymulacji monetarnej do fiskalnej. Oznaczałoby to, że rentowności mogą mocniej wzrosnąć, szczególnie „jeśli Trump nadal będzie rósł w sondażach”.

Realizacja obietnic Trumpa dotyczących zwiększenia wydatków mogłaby spowodować przyspieszenie wzrostu gospodarczego, które skłoniłoby Fed do agresywniejszego zacieśniania polityki pieniężnej niż jest obecnie uwzględniane w cenach. Protekcjonistyczne propozycje Trumpa również mają charakter inflacjogenny. W związku z tym prezydent Trump „nie wydaje się szczególnie przyjazny obligacjom”, twierdzą analitycy Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SocGen: dzięki Trumpowi rentowność 10-latek znów świetna