Société Générale: W wypadku brexitu kurs euro zrówna się z dolarem

Jeśli w czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii zapadnie decyzja o wyjściu kraju z Unii Europejskiej, w fatalny sposób odbije się to nie tylko na funcie, ale i na kursie euro, przewiduje bank Société Générale.

W scenariuszu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kurs euro do końca roku dojdzie do parytetu z dolarem, zapowiedział w nocie do klientów strateg banku Société Générale Kit Juckes. To dawałoby potencjał 8,9-procentowego osłabienia w porównaniu z notowanym w środę kursem euro sięgającym niespełna 1,10 USD. Jego zdaniem kurs euro będzie tracił już w krótkiej perspektywie, za sprawą łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro. Wspólna waluta nie może tymczasem liczyć na napływy kapitału szukającego bezpiecznego schronienia pośród rynkowej wyprzedaży, a przeszkadzają w tym problem napływu imigrantów oraz właśnie ryzyko brexitu, ocenił specjalista.

Sam funt powinien w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej osłabić się do pułapu 1,30 USD, przewiduje Kit Juckes. To oznaczałoby 8,6-procentowy potencjał przeceny w porównaniu z notowanym w środę pułapem 1,42 USD.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane