„Solidarność” poprze inicjatywę Solidarnej Polski ws. pakietu klimatycznego

PAP
opublikowano: 11-01-2012, 12:59

Śląsko-dąbrowska Solidarność zamierza włączyć się w inicjatywę polityków Solidarnej Polski, zmierzającą do zawieszenia unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Związkowcy będą namawiać do tego także inne ugrupowania oraz środowiska.

Na początku stycznia Solidarna Polska ogłosiła, że chce doprowadzić do przeprowadzenia referendum europejskiego w sprawie pakietu klimatycznego. W środę w Katowicach szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz poparł tę inicjatywę. Związek zamierza włączyć się w akcję zbierania miliona podpisów w tej sprawie w co najmniej siedmiu krajach UE, by przedstawić je Komisji Europejskiej.

Kolorz zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek przedstawiciele zarządu śląsko-dąbrowskiej „S” spotkają się w Katowicach z inicjatorami akcji, posłami Ludwikiem Dornem, Arkadiuszem Mularczykiem i Mariuszem Orionem-Jędryskiem.

„Podczas tego spotkania przede wszystkim będziemy chcieli wyjaśnić wątpliwości interpretacyjne dotyczące m.in. tego, czy zebranie miliona podpisów obliguje Komisję do referendum w tej sprawie, a jeśli tak – to czy powinno ono odbyć się w całej UE, czy w poszczególnych krajach członkowskich” – powiedział Kolorz.

Inicjatywa Solidarnej Polski dotyczy skorzystania z tzw. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO), wprowadzonej przez Traktat Lizboński. Zbieranie podpisów ma rozpocząć się 1 kwietnia, wtedy bowiem wchodzą w życie postanowienia dotyczące EIO, pozwalające na składanie masowych petycji. Pierwszym etapem ma być stworzenie komitetu organizacyjnego, złożonego z obywateli co najmniej siedmiu krajów Unii, który w KE zarejestruje inicjatywę.

Później rozpocznie się samo zbieranie podpisów. Minimalna liczba podpisów, jaką należy zebrać, jest proporcjonalna do członków Parlamentu Europejskiego z danego kraju - np. dla Polski wynosi 37,5 tys. Po złożeniu podpisów KE ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do stanowiska organizatorów referendum.

Kolorz wyraził opinię, że gdyby efektem akcji miało być referendum w tej sprawie w całej Europie, należałoby się liczyć z przegraną jego inicjatorów. Jak mówił, w bogatszych i bardziej rozwiniętych krajach UE podejście do restrykcyjnych założeń pakietu jest inne niż w krajach o słabszej gospodarce, gdzie energetyka w dużej mierze oparta jest na węglu.

„Gdyby jednak doszło do referendum na poziomie krajowym, mamy dużą szansę, aby jego wynik był pozytywny. Wówczas Komisja Europejska będzie musiała przystąpić do renegocjacji pakietu” – ocenił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S”.

Kolorz przestrzegł, aby z faktu współpracy „S” z Solidarną Polską w sprawie pakietu nie wyciągać wniosków odnośnie politycznego poparcia związku dla tego ugrupowania. Podkreślił, że „S” będzie namawiać do poparcia tego pomysłu wszystkie partie i organizacje.

Celem akcji Solidarnej Polski jest zawieszenie pakietu klimatycznego. Zdaniem polityków tego ugrupowania, jego wprowadzenie oznacza wzrost kosztów prądu od 2013 r. nawet o 80 proc., co będzie oznaczało gwałtowny wzrost innych cen i pogorszenie warunków życia, zwłaszcza najbiedniejszych Polaków; pakiet będzie też miał konsekwencje dla polskiej gospodarki, bazującej na węglu. Potencjalnymi sojusznikami w tej akcji mogą być m.in. – według jej organizatorów - Czechy, Bułgaria czy Rumunia.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. - cele te mają być osiągnięte do roku 2020. Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

Solidarność od dłuższego czasu alarmuje o negatywnych skutkach wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego dla polskiej gospodarki. Związek domaga się weryfikacji i renegocjacji tego pakietu. Z opracowań wykonanych przez ekspertów Solidarności wynika, że na skutek wdrożenia pakietu może dojść do skokowego wzrostu cen prądu i ciepła, a co za tym idzie - skokowego wzrostu kosztów utrzymania; polska gospodarka straci też kilkaset tysięcy miejsc pracy, głównie w tzw. branżach energochłonnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane