Sommaruga: nie ma potrzeby nadzwyczajnych interwencji ws. franka

opublikowano: 14-10-2015, 09:48

Rząd Szwajcarii obecnie nie widzi potrzeby wprowadzenia nadzwyczajnych środków, aby pomóc gospodarce w związku ze wzrostem wartości franka, ocenia Simonetta Sommaruga, prezydenta tego alpejskiego kraju, którą cytuje Reuters.

Dziewięć miesięcy po tym jak  szwajcarski bank centralny zaszokował rynki odchodząc od utrzymywanego przez miesiąca sztywnego maksymalnego kursu franka i euro na poziomie 1,20 Sommaruga powiedziała, że frank nie będzie nigdy już tak mocny.

Do tej pory Rada Federalna miała opinię, że nie musimy podejmować specjalnych, nadzwyczajnych działań. Nie podlega jednak dyskusji fakt, że musimy bacznie obserwować rozwój sytuacji – dodaje pani prezydent.

Frank jest obecnie wyceniany na około 1,09 za euro.

Tymczasem Thomas Jordan, szef szwajcarskiego banku centralnego (SNB) ostatnio stwierdził, że widzi niskie ryzyko negatywnej spirali cen i płac oraz ma nadzieję, że ostatnie "niewielkie" deprecjacje  franka będą kontynuowane.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane