SonarHome ma miliony na mieszkania

opublikowano: 21-10-2019, 22:00

Start-up dostał 5 mln zł w formule venture debt na zakup na rynku wtórnym mieszkań w Warszawie. Odsprzeda je z zyskiem.

Obrót mieszkaniami to biznes, który przez lata z powodzeniem kręcił się bez pomocy zaawansowanej technologii. W przyszłości ma być jednak inaczej. Start-up SonarHome, stworzony przez Mateusza Romanowskiego, który cztery lata temu sprzedał Wirtualnej Polsce agregującą oferty w modowych e-sklepach spółkę Allani, chce mocno przyspieszyć tempo transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym.

Trzy sposoby
Trzy sposoby
Będziemy pozyskiwać kapitał na inwestycje w formule venture debt i w drodze emisji udziałów, rozważamy też inne formy – tłumaczy Mateusz Romanowski, założyciel SonarHome.
Fot. WM

Ma kupować nieruchomości od właścicieli lub agentów po cenach, które zasugeruje uczący się maszynowo algorytm, opierając się na informacjach o tysiącach wcześniejszych transakcji na rynku mieszkaniowym i cenach ofertowanych w internecie. Ten segment rynku zaczyna funkcjonować pod nazwą iBuying. Jeszcze przed wakacjami w SonarHome zainwestował fundusz venture Market One Capital, a także m.in. Michał Borkowski i Tomasz Kraus, założyciele Brainly, czy Maciej Noga, jeden z twórców grupy Pracuj.pl. W tamtej rundzie zebrano 3 mln zł. Teraz start-up dostał od inwestorów 5 mln zł w formule venture debt, czyli finansowania dłużnego. Zapewnili je m.in. Maciej Noga i powiązany z nim fundusz Ataraxy Ventures.

— Pieniądze pozwolą nam na zakup większej liczby mieszkań i ich remont lub odświeżenie. Potwierdziliśmy już skuteczność modelu biznesowego, potrafimy bardzo szybko obracać mieszkaniami. Jesteśmy w stanie mieć w portfelu jednocześnie kilkanaście nieruchomości, a w skali roku możemy zrealizować wielokrotnie więcej transakcji. Będziemy pozyskiwać kapitał na inwestycje w formule venture debt i w drodze emisji udziałów, rozważamy też inne formy — tłumaczy Mateusz Romanowski.

SonarHome konkuruje nie tylko z tradycyjnymi pośrednikamina rynku nieruchomości, ale też z firmami o bardzo podobnym modelu biznesowym. W październiku w Polsce zadebiutował fiński start-up Kodit. io, który przedstawia się jako „lider europejskiego rynku iBuyingu”. Kodit.io poza Finlandią działa w Estonii i Hiszpanii. W Polsce zacznie od kupowania w Warszawie mieszkań o wartości do 2 mln zł, ale ma wejść także do innych miast. W ostatniej rundzie finansowania zebrał 12 mln EUR.

— Wejście konkurentów nas nie niepokoi. Przeciwnie, może się przyczynić do wzrostu rozpoznawalności formuły iBuyingu wśród klientów i ułatwić transakcje — mówi Mateusz Romanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane