Czytasz dzięki

Soros: Europa jest wrażliwa na wrogów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz

DI
opublikowano: 12-08-2020, 09:42

W obszernym wywiadzie, który został opublikowany w środę we włoskim dzienniku "la Repubblica" z okazji 90. urodzin George’a Sorosa, inwestor dzieli się swoimi obawami dotyczącymi przyszłości UE i możliwości opuszczenia Wspólnoty przez Włochy. Miliarder ostrzega też przed licznymi wrogami, w tym Chinami i Rosją, którzy stanowią zagrożenie dla „idei otwartego społeczeństwa”.

George Soros twierdzi, że pandemia koronawirusa to „najgorszy kryzys w jego życiu od czasów II wojny światowej”. Uważa, że ​​pandemia czyni ludzi zdezorientowanymi i przestraszonymi, co doprowadzi do tego, że „będą robić rzeczy, które są złe dla nich i świata”.

George Soros
Zobacz więcej

George Soros fot. Bloomberg

Panująca niepewność może skutkować akceptacją dla "szkodliwych instrumentów inwigilacji stworzonych przez sztuczną inteligencję”, które, jak twierdzi, mogłyby zostać wdrożone nawet w krajach demokratycznych ze względu na ich użycie do kontrolowania wirusa. Zdaniem miliardera, znajdujemy się w „rewolucyjnym momencie”, w którym „wachlarz możliwości jest znacznie szerszy niż w normalnych czasach”.

W wywiadzie przeprowadzonym przez włoskiego dziennikarza Mario Platero w Nowym Jorku, Soros wyraża zaniepokojenie przyszłością Unii Europejskiej i jej podatnością na „wrogów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz”.

Za największego przeciwnika europejskich wartości miliarder uważa Chiny, które niedawno wyprzedziły Rosję dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. 

Zdaniem George’a Sorosa, Europa sama naraża się na niebezpieczeństwo, ponieważ jest „niepełnym związkiem”, który nie ma wystarczających środków, aby poradzić sobie z podwójnymi wyzwaniami związanymi z COVID-19 i zmianami klimatycznymi. Niedawne posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie funduszu naprawczego ocenił jako „fatalną porażkę”. Inwestor twierdzi, że odpowiedzialność za niedoskonały plan naprawy spoczywa na tak zwanej „oszczędnej piątce” - Holandii, Austrii, Szwecji, Danii i Finlandii, która osłabiła porozumienie.

Miliarder stwierdził, że jego największym zmartwieniem są Włochy, gdzie poparcie społeczne dla pozostania członkiem strefy euro maleje, a polityka przesuwa się w kierunku „ekstremistycznej” prawicy. „Nie wyobrażam sobie UE bez Włoch” – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane