Czytasz dzięki

Soros: Unia Europejska może przetrwać dzięki obligacjom wieczystym

opublikowano: 22-05-2020, 11:55

George Soros ostrzegł, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa zagraża przetrwaniu Unii Europejskiej. Miliarder-filantrop uważa, że może ją uratować emisja obligacji wieczystych, która pozwoliłaby przetrwać najbardziej osłabionym członkom, jak Włochy, informuje Reuters.

- Jeśli Unia Europejska nie jest w stanie rozważyć tego teraz, może nie być zdolna przetrwać wyzwania, z którymi obecnie się boryka – powiedział Soros. – To nie jest teoretyczna możliwość. To może być tragiczna rzeczywistość – dodał. 

George Soros
Zobacz więcej

George Soros fot. Bloomberg

Miliarder już w pierwszej połowie maja wskazywał obligacje wieczyste jako sposób na pokonanie problemów finansowych w Unii Europejskiej.

Obecnie podkreśla, że aby emitować takie obligacje Unia Europejska musiałaby utrzymać najwyższy rating kredytowy, a w związku z tym musiałby mieć władzę podwyższania podatków, by pokryć koszt obligacji. Soros zasugerował, że UE może po prostu zatwierdzić podatki, a nie je nakładać.

- Istnieje rozwiązanie - stwierdził Soros. -„Podatki muszą być tylko autoryzowane; nie trzeba ich wprowadzać - dodał.,

Miliarder powiedział, że ma szczególne obawy co do Włoch i ryzyka ich wyjścia z Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że poluzowanie zasad pomocy państwa jest korzystne głównie dla Niemiec, natomiast jest „szczególnie niesprawiedliwe” wobec Włoch, które jeszcze przed pandemią były „chorym człowiekiem Europy”.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane