Sosnowieckie akcje są do wzięcia

Artur Sulejewski
26-10-1998, 00:00

Sosnowieckie akcje są do wzięcia

Dzisiaj rozpoczyna się publiczna oferta sprzedaży 350 tys. akcji Energopolu. 90 tys. akcji serii C zamierza sprzedać Przedsiębiorstwo Maklerskie Elimar, 260 tys. akcji serii D oferuje XI NFI. Minimalna cena wynosi 20 zł za akcję. Zapisy przyjmowane będą od 26 do 30 października. Ostatniego też dnia zapisów, na specjalnej sesji giełdowej, nastąpi przydział akcji. Zarząd spółki przewiduje, że pierwsze notowanie na GPW na rynku równoległym nastąpi 6 listopada.

SOSNOWIECKI Energopol działa w branży budowlanej. Specjalizuje się w robotach budowlano-montażowych obejmujących rozbiórkę i burzenie budynków, budownictwo ogólne, inżynierię lądową, budowę autostrad i dróg. Ponadto spółka wynajmuje sprzęt budowlany i do wyburzeń razem z przeszkolonymi operatorami.

DZIAŁALNOŚĆ firmy koncentruje się wyłącznie na rynku krajowym i skupia wokół dużych aglomeracji miejskich. Spółka w pełni wykorzystuje swoje moce produkcyjne. Z prospektu emisyjnego wynika jednak, że posiadane przez nią ilości sprzętu budowlanego są niewystarczające. Braki powodują, że Energopol musi ograniczać liczbę zleceń realizowanych dla swoich klientów. Spółka nie przewiduje jednak nowych emisji akcji.

OBECNOŚĆ na GPW stwarza szansę pozyskania tańszego kapitału i na pewno kiedyś z tej możliwości skorzystamy, jednak nie w najbliższym czasie — powiedziała Gabriela Głogowska, dyrektor ekonomiczno-finansowy Energopolu.

W 1997 roku spółka osiągnęła sprzedaż wysokości 38,1 mln zł. Zysk wyniósł 2,4 mln zł. Prognozy na 1998 przewidują zaś osiągnięcie odpowiednio 52,7 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 4,5 mln zł zysku netto. Po 9 miesiącach założenia zostały zrealizowane w obu przypadkach w ponad 60 procentach. Wskaźnik cena/zysk Energopolu, w porównaniu do całego sektora budowlanego, zachowuje 14-proc. dyskonto. Względem drugiego rynku wskaźnik notowany jest z taką samą premią. Z kolei wskaźnik cena/wartość księgowa sosnowieckiej spółki jest prawie 2-krotnie wyższy od wskaźnika dla całego sektora i ponad 2,5-krotnie większy niż dla drugiego parkietu. Realizacja tegorocznych prognoz sprawi, że c/z wzrośnie do 9,9, a c/wk obniży się do 1,49. Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, że do obrotu giełdowego wprowadzane będą także wcześniejsze emisje: akcje serii B II (w liczbie 510 tys.) obejmowane przez pracowników po cenie emisyjnej równej wartości nominalnej tj. 4 zł oraz serii C (400 tys.) i D (700 tys.) sprzedawane inwestorom zewnętrzym po 16 zł.

GŁÓWNYM celem sprzedaży części posiadanych przez nas akcji jest chęć uzyskania rozproszenia akcjonariatu. Obecnie spółka posiada 130 akcjonariuszy, do notowań na rynku równoległym potrzeba ich 300. Energopol jest bardzo rentowny, w związku z czym nie zamierzamy sprzedawać akcji na GPW. Względem tej spółki prowadzimy podobną politykę jak w Hydrobudowie Śląsk. Po jej debiucie na giełdzie, XI NFI nie tylko nie sprzedawał jej akcji, ale nawet powiększył swój udział — stwierdził Janusz Pałucki, wiceprezes funduszu.

SPRZEDAŻ akcji wynika ze strategii przyjętej przez biuro. Jednak Energopol jest na tyle dobrą spółką, że nie zamierzamy wyzbywać się jego akcji poniżej 20 zł — stwierdziła Urszula Olej, dyrektor działu rynku pierwotnego Elimaru.

INWESTORZY powinni także uwzględnić roszczenia innego Energopolu — Warszawa. W opinii tej firmy sosnowiecka spółka bezprawnie używa nazwy Energopol. Nazwa jest zastrzeżona.

23 PAŹDZIERNIKA skierowaliśmy pozew do sądu i zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury poinformowała Ewa Krakowiak, kierownik ds. finansowo-administracyjnych Energopolu Warszawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sosnowieckie akcje są do wzięcia