Spadek bezrobocia może zapowiadać podwyżkę stóp w Norwegii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 03-09-2021, 13:29

Norweski bank centralny dostał kolejny argument przemawiający za podwyżką stóp procentowych już podczas wrześniowego posiedzenia władz monetarnych. W sierpniu bowiem bezrobocie spadło mocniej niż oczekiwano.

fot. Odin Jaeger/Bloomberg

Dane urzędu statystycznego pokazały, że w minionym miesiącu stopa bezrobocia obniżyła się do 2,7 proc. odbiegając w dół od mediany prognoz, która kształtowała się na poziomie 2,9 proc.

Tymczasem to właśnie trwała poprawa na rynku pracy ma być jednym z wyznaczników rozpoczęcia procesu zaostrzania polityki monetarnej przez Norges Bank. Argumentuje on, że przez większą część roku stopa bezrobocia pozostawała poniżej projekcji, a w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosła aktywność i zatrudnienie na rynku pracy.

Wielu analityków, w tym z banku centralnego podkreśla, że bez podjęcia szybkich działań w celu przywrócenia „normalnych” stawek procentowych, dysproporcje na rynku pracy grożą wyższym wzrostem płac i nakręcaniem spirali inflacyjnej. Jednak sama inflacja, w ujęciu bazowym spadł w sierpniu poniżej celu banku na poziomie 2 proc.

Spekulacje zakładają, że do końca 2024 r. benchmarkowa stopa procentowa wzrośnie do 1,5 proc.

Najbliższe posiedzenie banku centralnego ws. stóp procentowych zaplanowane jest na 23 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane