Spadek cen bije w sprzedaż "używanego" złota

Do najniższego poziomu od pięciu lat może spaść sprzedaż używanego złota przez konsumentów, informuje Bloomberg.

Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają gwałtowny spadek cen kruszcu, który w połowie ubiegłego miesiąca wszedł w rynek niedźwiedzia.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tego typu sprzedaż stanowi zwykle około 1/3 globalnej podaży surowca (mierzonej w uncjach).

Zakłady zajmujące się wtórnym przetwarzaniem kruszcu zmienią w nową formę około 1550 ton starej biżuterii w tym roku, o około 4 proc. mniej niż w 2012 r. i najmniej od przynajmniej 2008 r., wynika z prognoz TD Securites. Ta ilość ma obecnie wartość około 71,4 mld USD wobec 84,5 mld w trakcie tegorocznego szczytu.

W ciągu dekady do 2011 r. recycling złota zwiększył się ponad dwukrotnie co wiązało się z kolejnymi rekordowymi wycenami kruszcu. Tymczasem większość analityków oczekuje, że 12-letni rajd złota dobiegł końca.

„Kwiecień był najgorszym miesiącem odkąd pamiętam” - twierdzi Arthur Abramov, właściciel Manhattan Buyers, nowojorskiej firmy skupującej złoto za gotówkę. Ocenia on, że wolumen spadł z 500 do 300 uncji miesięcznie.

„Wiele osób jest w szoku i powstrzymuje się ze sprzedażą”- dodaje Abramov.

15 kwietnia doszło do największego od 33 lat spadku cen surowca po tym jak część inwestorów straciła do niego zaufanie. Kontrakty terminowe w tym roku przeceniane są na giełdzie Comex o 14 proc. i kształtują się na poziomie około 1440 USD za uncję. Obecnie kurs złota znajduje się o 25 proc. poniżej rekordu z 2011 r. który wynosi 1923,7 USD/u. Od dwuletniego dołka z 16 kwietnia (1321,5 USD/u) odrobił już jednak 8,7 proc.

Prognozy dla kruszcu nie są jednak optymistyczne. Analitycy Societe Generale oczekują średniej ceny w czwartym kwartale bieżącego roku na poziomie 1375 USD/u, najniższego od trzech lat, zaś bank Goldman Sachs prognozuje wycenę rzędu 1390 USD/u w ciągu 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Surowce / Spadek cen bije w sprzedaż "używanego" złota