Spadek notowań EUR/USD poniżej 1,4000

Joanna Pluta
opublikowano: 19-12-2008, 17:03

W czasie ostatniej sesji w tygodniu na  polskim rynku walutowym panowała stosunkowo niewielka zmienność. Kurs EUR/PLN, po zwyżce do poziomu 4,1200, spadł na chwilę o 7 groszy, by pod koniec dnia znaleźć się z powrotem na poziomie 4,0800. Euro wciąż jednak pozostaje drogie w  oczekiwaniu na poniedziałkowe realizacje transakcji związanych z opcjami walutowymi call. Dziś natomiast miało miejsce rozliczenie kontraktów futures na  WIG 20.

Inwestorzy - dość zaskakująco - zachowali zimną krew. Było to widać nie tylko na rynku złotego, ale również na GPW – obroty były niewielkie, a zysk indeksu wahał się od -0,5 proc. do +0,5 proc. Rynek walutowy największą nawałnicę w związku z rozliczeniem transakcji terminowych na WIG20 przeszedł najprawdopodobniej w czasie ostatnich sesji – inwestorzy zagraniczni w celu spieniężenia swoich pozycji w kontraktach dziś, dokonywali zakupu euro w transakcji spot dwa dni wcześniej.

W stosunku do USD polska waluta osłabiła się dziś o 9 groszy – w szycie notowań USD/PLN za dolara płacono 2,8400 zł. Deprecjacja PLN była związana z dynamicznym spadkiem kursu EUR/USD. Pomiędzy notowaniami eurodolara a USD/PLN istnieje bowiem silna korelacja ujemna – zwykle wzrost kursu EUR/USD, czyli umocnienie euro, pociąga za sobą spadek USD/PLN i aprecjację polskiej waluty. Dziś natomiast kurs eurodolara zniżkował o 3 figury, w okolice 1,3900. Po ostatnich wzrostach notowań głównej pary walutowej, inwestorzy zdecydowali się bowiem na realizację zysków. Przebicie dołem poziomu 1,4000 otwiera drogę do dalszych spadków.

Joanna Pluta
Autorka jest specjaliską Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane