Spadek produkcji przemysłowej na Węgrzech. Największy od 2020 r.

Alicja Skiba
opublikowano: 2024-02-06 11:24

Produkcja przemysłowa na Węgrzech spadła w ostatnim miesiącu 2023 r. najbardziej od początku pandemii. Ożywienie gospodarcze w europejskim kraju jest mizerne - przekazał we wtorek Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Produkcja przemysłowa zmniejszyła się w grudniu o 8,7 proc. w ujęciu rocznym, jak wynika ze skorygowanych danych urzędu statystycznego. To największy spadek od czerwca 2020 r. Eksperci Bloomberga oczekiwali spadku o 7,8 proc. W porównaniu z listopadem 2023 r. wskaźnik zmniejszył się o 0,3 proc.

Sprzeczne posunięcia władz monetarnych

Ministerstwo gospodarki przypisało spadek słabszemu popytowi na węgierskie towary eksportowe oraz wstrzymaniu produkcji przez fabryki samochodów pod koniec roku. Marton Nagy, szef resortu, stara się zwiększyć fiskalne i monetarne środki, co z kolei koliduje z ostrożnym podejściem banku centralnego wobec obniżek stóp procentowych.

Resort zobowiązał się we wtorek do zapewnienia 450 mld forintów (1,3 mld USD) pożyczek i dotacji dla małych i średnich przedsiębiorstw za pośrednictwem programów finansowanie Unii Europejskiej.