Spadki amerykańskich akcji

opublikowano: 15-12-2022, 23:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie indeksy giełdowe zamknęły się w czwartek gwałtownie niżej, a każda z głównych średnich odnotowała największy dzienny procentowy spadek od tygodni, ponieważ nasiliły się obawy, że walka Rezerwy Federalnej z inflacją za pomocą agresywnych podwyżek stóp procentowych może doprowadzić do recesji – podaje agencja Reutersa.

Fot. Samuel Corum/Bloomberg

Amerykański bank centralny podniósł w środę stopy procentowe o 50 punktów bazowych (pb), zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami. To mniej niż podwyżki o 75 pb na poprzednich czterech posiedzeniach, ale przewodniczący Fed Jerome Powell ostrzegł, że ostatnie oznaki inflacji nie są wystarczające, by przekonać Rezerwę Federalną, że bitwa z rosnącymi cenami została wygrana.

Fed przewidywał dalsze podwyżki stóp procentowych do poziomu powyżej 5 proc. w 2023 r., pułapu nienotowanego od gwałtownego pogorszenia koniunktury gospodarczej w 2007 r.

Wykazując obawy o globalną recesję, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny dodatkowo wskazały w czwartek na wydłużony cykl podwyżek stóp procentowych. Większość głównych banków centralnych zastosowała strategię podwyżek stóp procentowych, próbując zapanować nad inflacją.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł w czwartek o 764,13 punktu, czyli o 2,25 proc., dochodząc do poziomu 33 202,22 pkt; S&P 500 stracił 99,57 punktów, czyli 2,49 proc., docierając do pułapu 3895,75 pkt; a Nasdaq Composite poszedł w dół o 360,36 punktów, czyli o 3,23 proc., kończąc na poziomie 10 810,53.

Spadki oznaczały największe jednodniowe spadki procentowe dla indeksów S&P i Nasdaqa od 2 listopada i największe dla Dow Jones od 13 września. Każdy z nich zamknął się na najniższym poziomie od 9 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane