Spadki indeksów GPW, w WIG20 najwięcej straciła JSW

  • PAP
opublikowano: 12-08-2019, 18:18

W poniedziałek główne indeksy warszawskiego parkietu zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej w dół poszły JSW, KGHM i Orange.

WIG20 spadł 0,8 proc. do 2.109,73 pkt., WIG zniżkował 0,7 proc. do 55.915,51 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,5 proc. do 3.791,00 pkt., a sWIG80 stracił 0,1 proc. do 11.691,05 pkt.

Wśród indeksów sektorowych negatywnie wyróżnił się WIG-górnictwo, który stracił ok. 31 proc. i był na najniższym poziomie od września 2016. Wszystkie składniki indeksu zniżkowały, przy czym najbardziej do spadku przyczyniły się, z racji wagi, KGHM i JSW.

WIG20 po otwarciu kilkanaście punktów powyżej piątkowego zamknięcia, znalazł się w trendzie spadkowym. Indeks osiągnął dzienne minimum ok. godz. 16.15 (ok. 2 105 pkt.), po czym odrobił kilka punktów.

Polski indeks okazał się najsłabszy spośród rynków wschodzących europejskiej części EMEA – w Czechach, na Węgrzech i w Rosji miały miejsce niewielkie wzrosty.

W trakcie sesji Raiffeisen Bank International (RBI) opublikował analizę dotyczącą perspektyw technicznych polskiej giełdy.

Zdaniem analityków RBI „wkrótce dojdzie do testowania dolnego poziomu formacji prostokąta (ukształtowanej – PAP) w przedziale 2.080-2.400 pkt., a jego przełamanie wydaje się prawdopodobne i może doprowadzić do spadku do poziomu 1.750-1.880 pkt.”.

Obroty na GPW wyniosły 505 mln zł, z czego 446 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

DAX zyskał 0,01 proc., a S&P500 zniżkował 0,94 proc. o 17.15.

W gronie spółek z WIG20, których kursy akcji najbardziej straciły były: JSW – spadek o 7,5 proc., KGHM – o 3,6 proc. i Orange – o 3,3 proc.

Kurs JSW był najniżej od sierpnia 2016.

"W ostatnich dniach kurs JSW był na plusie, jednak było to odbicie w długoterminowym trendzie spadkowym, do którego notowania wróciły w poniedziałek. Ten trend wynika ze słabej sprzedaży i niskiego popytu. Ostatni raport o sprzedaży samochodów w Chinach pokazał spadek o 3 proc. rdr., co w połączeniu ze spadającą sprzedażą w Europie pokazuje spadający globalny popyt na auta” - powiedział w ciągu sesji PAP Biznes analityk Ipopema Securities Robert Maj.

Jego zdaniem „może się to przełożyć na zmniejszenie się w przyszłości popytu na potrzebne do produkcji samochodów stal i węgiel koksujący, którego producentem jest JSW".

Z danych yardeni. com wynika, że produkcja samochodów w Niemczech w lipcu osiągnęła najniższy poziom, obserwowany poprzednio w 2009 roku.

Cena KGHM była najniższa od listopada 2016.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Tauron – o 1,5 proc., Lotos – o 1,2 proc. i CD Projekt – o 0,7 proc.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Eko Export – spadek o 7,8 proc., Prairie – o 6,9 proc., ComArchu – o 4,9 proc., Eurocash – o 4,8 proc. i PKP Cargo – 4,7 proc. Straciły także notowania Ropczyc – o 3,3 proc.

Kurs PKP Cargo osiągnął na poniedziałkowym zamknięciu historyczne minimum. Od tegorocznego maksimum w kwietniu cena przewozowej spółki spadła ok. 42 proc.

Cena Ropczyc była najniżej od kwietnia 2018 roku – od tegorocznego maksimum z marca kurs producenta wyrobów magnezytowych stracił ok. 40 proc.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje WorkService – wzrost o 6,3 proc. i Wirtualnej Polski – o 3,0 proc. Zwyżkowała również – o 0,6 proc. – cena Datawalk.

W trakcie poniedziałkowej sesji na rynek napłynęła informacja, że prezes zarządu Datawalk Paweł Wieczyński w rozmowie z PAP Biznes powiedział, że rok 2019 będzie przełomowy w zakresie przychodów, a spółka chce w kolejnych latach rozbudować zespół sprzedażowo-wdrożeniowy w Stanach Zjednoczonych i podpisać kilkadziesiąt umów na wdrożenie swojego produktu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane