Spadki indeksów GPW, w WIG20 najwięcej straciło Dino Polska

  • PAP
opublikowano: 27-08-2019, 18:07

We wtorek większość głównych indeksów warszawskiego parkietu zniżkowała. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Dino Polska, JSW i Alior Bank.

Na wtorkowym zamknięciu WIG20 spadł 0,1 proc. do 2.095,45 pkt., WIG zniżkował 0,1 proc. do 55.881,90 pkt., mWIG40, jako jedyny, poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.746,79 pkt., a sWIG80 stracił 0,1 proc. do 11.540,40 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.594 mln zł, z czego 1.500 mln zł przypadło na spółki z WIG20 – poziom obrotów dla WIG20 był najwyższy od 21 czerwca.

Przez większą część sesji WIG20 poruszał się w trendzie spadkowym, którego apogeum wypadło tuż przed godz. 15. Od tego momentu indeks wszedł w powolną fazę zwyżki, która wyniosła indeks w okolice poniedziałkowego zamknięcia.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA doszło do wyraźnych spadków – najmocniej zniżkował rosyjski RTS i węgierski BUX (oba indeksy straciły 1,3 proc.)

DAX zyskał 0,51 proc., a S&P500 zwyżkował 0,10 proc. o 17.20.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Dino Polska – o 3,3 proc., JSW – o 2,9 proc. i Alior Bank – o 2,9 proc.

W ciągu sesji agencja Bloomberg podała, że analityk Santander BM Tomasz Sokołowski zmienił rekomendację dla akcji Dino Polska do „trzymaj” z „kupuj”, wyznaczając cenę docelową na poziomie 157 zł.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Play – o 6,6 proc., Lotos – o 3,9 proc. i PGE – o 3,3 proc. Zwyżkowały także kursy KGHM – o 1,8 proc. i Tauronu – o 0,4 proc.

W poniedziałek po sesji Play podał, że zysk EBITDA w II kw. 2019 wzrósł o 13,6 proc. rdr, do 639,9 mln zł. Zysk okazał się o 6,7 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał wynik na poziomie 599,5 mln zł.

"Play podał wyniki za drugi kwartał, które okazały się lepsze od naszych oczekiwań i konsensusu, począwszy od przychodów do zysku netto. Odchylenie było spowodowane wyższymi od spodziewanych przychodami z usług” – uznała analityczka Erste Securities Nora Nagy.

Spółka jednocześnie podwyższyła prognozę skorygowanego zysku EBITDA na 2019 rok do 2,3-2,4 mld zł oraz prognozę wolnych przepływów pieniężnych (FCFE) do 770-830 mln zł.

Przed rozpoczęciem notowań na rynek napłynęła także informacja agencji Bloomberg, że analityk VTB Capital Ivan Kim podwyższył rekomendację dla spółki do „kupuj” z „trzymaj”, wyznaczając cenę docelową na 37 zł.

W ciągu wtorkowej sesji prezes Play Jean-Marc Harion powiedział, że spodziewa się wzrostu "przychodów z użycia" w kolejnych kwartałach w wartościach bezwzględnych na podobnym poziomie jak w drugim kwartale, natomiast wzrost procentowy zapewne spowolni ze względu na wyższą bazę z 2018 roku.

W poniedziałek wieczorem na rynek napłynęła informacja o podpisaniu przez Lotos, PKN Orlen i Skarb Państwa porozumienia dotyczącego realizacji transakcji zakupu akcji Lotosu przez PKN Orlen od Skarbu Państwa. Porozumienie wygasa z dniem złożenia zapisów na akcje Lotosu lub z dniem 30 czerwca 2020 r.

W trakcie wtorkowej sesji KGHM poinformował za pośrednictwem Twittera, że wypłaci pracownikom 6-proc. zaliczkę na poczet nagrody już w sierpniu, a związki zawodowe zgodziły się na wniosek prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego o wypłatę wyższych zaliczek za pierwszą połowę roku.

Podczas wtorkowych notowań Tauron poinformował, że kupi za kwotę ok. 137 mln euro 5 farm wiatrowych, należących do grupy in.ventus i wierzytelności przysługujące Hamburg Commercial Bank AG wobec spółek zarządzających farmami wiatrowym.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Vigo System – spadek o 7,7 proc., PCC Rokita – o 4,8 proc., PBKM – o 3,4 proc. i CI Games – o 3,2 proc.

W poniedziałek wieczorem PBKM podał, że skonsolidowany zysk netto za II kw. 2019 r. spadł o blisko 54 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. i wyniósł 6,8 mln zł.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Unimotu – wzrost o 10,0 proc., Rainbow Tours – o 6,8 proc. i ZM Kania – o 5,3 proc. Zwyżkowała również cena Kernela – o 1,4 proc.

Unimot po dwucyfrowej zwyżce był najwyżej od lutego 2018.

Kurs Kernela zwyżkował przy najwyższych sesyjnych obrotach od września 2018 roku, które wyniosły ok. 10,8 mln zł.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane