Czytasz dzięki

Spadki na rynkach akcji w USA

opublikowano: 12-06-2019, 22:31

Dow Jones i S&P500 spadły o 0,2 proc. Nasdaq kończył sesję zniżką o 0,4 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji w środę przewagę mieli przez prawie całą sesję sprzedający. Najmocniej ciągnęły je w dół taniejące spółki z segmentów energii i finansowego. W przypadku pierwszego powodem był wyraźny spadek ceny ropy, do którego przyczyniły się najnowsze dane o wzroście zapasów surowca w USA. Akcje spółek finansowych taniały, bo rynek uznał iż oczekiwane obniżenie stóp procentowych przez Fed negatywnie wpłynie na ich wyniki.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. REUTERS/Brendan McDermid/Forum

Wiara rynku w obniżkę stóp nie słabnie, szczególnie po publikacji w środę danych wskazujących na niską dynamikę wzrostu cen w maju. Ponadto brak sygnałów pozwalających wierzyć w rychłe zakończenie wojny handlowej USA z Chinami, co źle wróży gospodarce. Spadły rentowności obligacji USA, zdrożało złoto.

Na finiszu sesji spadły wskaźniki 6 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki energii (-1,5 proc.), finansowe (-1,0 proc.) oraz IT (-0,6 proc.). Najmocniej drożały akcje spółek użyteczności publicznej (1,3 proc.), które korzystają ze spadku rentowności obligacji i perspektywy niższych stóp. Nieźle wypadły także spółki ochrony zdrowia (0,5 proc.), a także materiałowe (0,2 proc.). Te ostatnie mają najlepszy miesiąc od czterech lat. Od początku czerwca segment wzrósł o 9,5 proc., bo inwestorzy stawiają na ożywienie gospodarcze po spodziewanym luzowaniu polityki monetarnej przez banki centralne.

Na zamknięciu taniało 52 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones połowa drożała, a połowa taniała. Najmocniej spadały kursy Goldman Sachs (-2,3 proc.), Cisco Systems (-2,2 proc.) i Walgreens Boots Alliance  (-1,4 proc.). Najmocniej drożały akcje Verizon Communications (0,9 proc.), Pfizera (1,0 proc.) i Johnson & Johnson (1,4 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA