Spadki na rynkach przez brak wyników rozmów USA-Chiny

opublikowano: 13-05-2019, 06:54

Na rynkach akcji w Azji dominują spadki, spada wartość kontraktów na indeksy giełd w USA. To skutek rosnących obaw o porozumienie handlowe USA i Chin, pisze Reuters.

W Japonii Nikkei 225 spada o 0,6 proc., a Topix traci 0,2 proc. Główny indeks giełdy w Szanghaju spada o 1,0 proc., a CSI 300 traci 1,3 proc. Najszerszy indeks MSCI Asia-Pacific spada o ok. 0,5 proc. i zbliża się do najniższej wartości od dwóch miesięcy. Wartość kontraktów na S&P500, DJIA i Nasdaq spada o ok. 1,0 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rozmowy delegacji handlowej Chin w Waszyngtonie zakończyły się impasem. Władze USA chciały deklaracji konkretnych zmian w chińskim prawie, a Pekin zasygnalizował, że nie zgodzi się na żadne rozwiązania, które zaszkodzą jego interesom, przypomina agencja. Niepewność inwestorów dotyczy także zapowiadanych przez Chiny działań odwetowych za podwyższenie w piątek przez USA z 10 do 25 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD.  

- Nasz scenariusz bazowy pozostaje taki, że umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi i Chinami jest prawdopodobna. Ale ostatni napływ informacji sugeruje, że to może zająć więcej czasu i nie dojdzie do tego do końca czerwca  - powiedział Reutersowi John Woods, szef inwestycji w Credit Suisse w  Hongkongu.

Michael Hanson, szef globalnej makro-strategii w TD Securities powiedział, że scenariusz bazowy zakłada ograniczony postęp rozmów i odwet Chin.

- Dostrzegamy znaczące ryzyko, że cały import z Chin do USA zostanie obłożony cłem w niedługim czasie – podkreślił.   

Jeżeli tak się stanie, chiński juan osłabi się o 5-6 proc. wobec dolara amerykańskiego w perspektywie trzech miesięcy, uważa Hanson.

Notowany poza Chinami kontynentalnymi juan osłabł do 6,88 za dolara i był najsłabszy od ponad czterech miesięcy. Obecnie słabnie o 0,5 proc. do 6,8558 za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Azja , USA , Chiny