Spadła liczba wolnych miejsc pracy w USA, ale nadal za wysoka dla Fed

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 08-03-2023, 18:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W pierwszym miesiącu br. zmniejszyła się liczba wolnych miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce. Nadal jednak pozostaje na poziomie zbyt wysokim, by Fed mógł być zadowolony z efektów prowadzonej polityki monetarnej, informuje Bloomberg.

fot. Brian Snyder/Reuters/Forum

Według cyklicznego badania JOLTS opracowywanego przez Departament Pracy, w styczniu 2023 r. liczba wolnych etatów spadła do 10,8 mln z 11,2 mln w grudniu. Odczyt okazał się wyższy niż oczekiwał rynek. Mediana prognoz zakładała spadek do 10,5 mln.

Nadal blisko rekordów

Stosunek ofert pracy do liczby bezrobotnych spadł w styczniu do 1,9 z 2 w poprzednim miesiącu, zniżkując z rekordowo wysokiego poziomu. Przed pandemią było to około 1,2.

Skorygowane w górę zostały prawie wszystkie ubiegłoroczne wyniki, przy czym odczyt za marzec 2022 r. ustanowił nowy rekord na poziomie 12 mln.

Pretekst dla władz monetarnych

Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych pozostaje w pobliżu historycznych maksimów, również jeśli chodzi o zatrudnienie i stopę bezrobocia. Wykazuje się nadspodziewanie dużą odpornością na działania Fed, mające na celu stłumienie koniunktury gospodarczej, by odzyskać kontrolę nad inflacją.

Kondycja rynku pracy jest kluczowym elementem polityki Fed. Obecny jego stan wspiera wyższy poziom stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane