Spadły globalne inwestycje na odnawialne źródła energii

opublikowano: 14-07-2016, 21:15

Globalne inwestycje w odnawialne źródła energii spadły w pierwszym półroczu bieżącego roku aż o 23 proc. Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają obniżkę kosztów instalacji paneli słonecznych oraz wyhamowanie w Chinach, informuje Bloomberg.

W pierwszych dwóch kwartałach 2016 r. energetyka wiatrowa, słoneczna i pozostałe alternatywne technologie związane z czystą energią przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 116,4 mld USD. Z tego na okres kwieceń-czerwiec przypadło  61,5 mld USD wynika z danych Bloomberg New Energy Finance, londyńskiej firmy badawczej. Przy okazji skorygowała ona w górę wyliczenia za rok 2015 o 20 mld do rekordowego poziomu 348,5 mld USD. 

Zobacz więcej

Energetyka wiatrowa

TP, Puls Biznesu

Z dotychczasowych rezultatów można wyciągnąć wniosek, że raczej nie uda się zbliżyć do ubiegłorocznego wyniku - ocenia Michael Liebreich, założyciel Bloomberg New Energy Finance.

Tańsze panele fotowoltaiczne oraz niższe koszty finansowe zmniejszyły konieczne kwoty wydatków kapitałowych, nawet biorąc pod uwagę fakt, że same instalacje mogą mieć rekordową wielkość

Zeszłoroczny gwałtowny wzrost inwestycji był w dużej mierze następstwem decyzji niemal 200 krajów, które zgodziły się podczas paryskiego szczytu ekologicznego na ograniczenie emisji paliw kopalnych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie.

Tymczasem bieżący rok przyniósł sięgający 34 proc. spadek tego typu inwestycji w Chinach, które na koniec czerwca miały wartość 33,7 mld USD. Na Bliskim Wschodzie i Afryce spadły one o 46 proc. do 4,2 mld USD zaś w USA o 5 proc. do 23,1 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Spadły globalne inwestycje na odnawialne źródła energii