Śpiewak z PO: TK powinien rozstrzygnąć termin uchwalenia budżetu

Internet Securities
opublikowano: 18-01-2006, 10:05

Platforma Obywatelska (PO) powinna złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy termin, do którego parlament powinien przesłać ustawę budżetową na 2006 rok do prezydenta, upływa 30 stycznia czy 19 lutego, uważa poseł PO Paweł Śpiewak.

Platforma Obywatelska (PO) powinna złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy termin, do którego parlament powinien przesłać ustawę budżetową na 2006 rok do prezydenta, upływa 30 stycznia czy 19 lutego, uważa poseł PO Paweł Śpiewak.

„W najbliższych tygodniach wszystko wskazuje na to, że trzeba się – moim zdaniem – udać do Trybunału Konstytucyjnego i rozstrzygnąć jedną podstawową rzecz, tzn. czy termin na rozwiązanie parlamentu to jest termin: koniec stycznia – jak sugeruje nam ostatnio pan prezydent, czy też termin jest tak jak poprzednio myślano, czyli 19 lutego. Bez tego rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny nic się nie może w tej chwili stać” – powiedział Śpiewak w środowym wywiadzie w radiu RMF FM.

Prezydent Lech Kaczyński nie wyklucza rozwiązania parlamentu już na początku lutego, uznając, że termin na przesłanie mu ustawy budżetowej na 2006 rok mija 30 stycznia, a nie – jak zakładały dotychczas dominujące interpretacje – 19 lutego. Tym niemniej zgodził się, na prośbę Platformy Obywatelskiej (PO) pomóc w rozmowach mających na celu stworzenie koalicji rządowej jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Wśród konstytucjonalistów nie ma zgody, co do tego, od kiedy należy liczyć czteromiesięczny termin na uchwalenie budżetu: od 30 września, kiedy złożono pierwszy projekt budżetu w Sejmie, czy od 19 października, kiedy rozpoczęła się obecna kadencja parlamentu. W pierwszym przypadku rozwiązanie Sejmu jest możliwe, niezależnie od wyniku głosowania nad ustawą w izbie niższej 24 stycznia.

Śpiewak przyznał jednak, że jednocześnie PO będzie przygotowywała się do wcześniejszych wyborów.

„Musi się przygotować. Nie mamy innego wyjścia” – powiedział poseł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane