Czytasz dzięki

Spółka Nord Stream 2: sankcje USA dotkną 120 firm z 12 krajów Europy

  • PAP
opublikowano: 21-10-2020, 18:57
aktualizacja: 21-10-2020, 18:57

Rozszerzenie przez USA sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 dotknie 120 firm z co najmniej 12 państw europejskich, w tym inwestorów i podwykonawców - oświadczyła w środę spółka Nord Stream 2 AG, przyszły operator bałtyckiej magistrali, budowanej przez rosyjski Gazprom.

"Wszelkie groźby zastosowania sankcji, skierowanych przeciwko projektowi Nord Stream 2, wpływają na wielu podwykonawców i inwestorów zachodnich" - zauważyła spółka. Oceniła, że jeśli sankcje zostaną wprowadzone w życie, to odczuje je w sposób bezpośredni ponad 120 firm z co najmniej 12 krajów Europy.

Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2
Stine Jacobsen / Reuters / FORUM

"Nord Stream 2 AG, jak i firmy popierające projekt, są nadal przekonane, że jak najszybsze wejście gazociągu do eksploatacji jest zgodne z interesami bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności Europy" - poinformowała spółka.

Rosyjsko-niemiecki gazociąg jest gotów w 94 procentach - przypomniał operator. Wyjaśnił, że ułożono dotąd 2300 km spośród łącznie 2460 km rur tworzących gazociąg. Spółka zaznaczyła, że projekt otrzymał wszelkie niezbędne zezwolenia.

Departament Stanu USA opublikował we wtorek nowe wytyczne, które poszerzają sankcje nałożone na gazociąg. Restrykcje obejmować mają np. podmioty, które pomagałyby technicznie lub finansowo statkom układającym Nord Stream 2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane