Sprzedaż energii w grupie Tauron mniejsza o blisko 10 proc.

PAP
opublikowano: 02-07-2009, 18:42

O blisko 10 proc. mniej energii sprzedały w  ciągu pięciu miesięcy tego roku spółki z grupy energetycznej Tauron. Jeżeli taki spadek utrzyma się do końca roku, grupa liczy się ze zmniejszeniem przychodów o  blisko 700 mln zł. Zarząd firmy uważa spadek za przejściowy, spowodowany spowolnieniem gospodarczym.

"Są już pierwsze symptomy, że drugie półrocze może być lepsze" - powiedział w czwartek dziennikarzom w Będzinie prezes Taurona Dariusz Lubera. Zapewnił, że obserwowany spadek zapotrzebowania na energię nie będzie oznaczał opóźniania niezbędnych inwestycji w sektorze energetycznym.

"Spadek ma charakter przejściowy. To okres, który jako energetycy powinniśmy wykorzystać do pilnego przygotowania do inwestycji, abyśmy w momencie, gdy Polska powróci na ścieżkę rozwoju, mogli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu" - ocenił prezes, zapewniając, że Tauron nie tylko nie rewiduje swoich planów inwestycyjnych pod kątem ich zaniechania, ale przeciwnie - intensyfikuje przygotowania do nich.

Grupa Tauron planuje inwestycje w nowe moce wytwórcze, szacowane w sumie w najbliższych latach na kilkanaście mld zł. Nowe bloki na węgiel mają powstać m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba, a blok parowo-gazowy w Stalowej Woli. W Elektrowni Blachownia ma powstać m.in. elektrownia poligeneracyjna, oparta na zgazowaniu węgla.

Prezes Lubera zaznaczył, że spadek zużycia energii jest inny w różnych grupach odbiorców: największy w przemyśle ciężkim, motoryzacji i u innych dużych odbiorców, nieco mniejszy w mniej energochłonnych przemysłach i mniejszych firmach. Gospodarstwa domowe zużywają tyle samo lub nawet nieco więcej prądu.

"Średnio w skali grupy po pięciu miesiącach spadek sprzedaży energii jest na poziomie blisko 10 proc. W całym roku przy zaplanowanych przychodach z tego tytułu rzędu 7 mld zł, oznaczałoby to spadek przychodów o ok. 700 mln zł, gdyby taki spadek sprzedaży utrzymał się w całym roku. Ale zakładam, że aż takiego spadku nie będzie" - powiedział prezes.

Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Grupa jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii, tak dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Ubiegłoroczne przychody całej grupy Tauron sięgnęły ok. 12 mld zł. Sama spółka matka - Tauron Polska Energia - wypracowała 55,6 mln zł zysku netto przy 910 mln zł przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Sprzedaż energii w grupie Tauron mniejsza o blisko 10 proc.