Srebro da zarobić lepiej od złota (WYKRES DNIA)

Srebro powinno w najbliższych miesiącach przynieść wyższą stopę zwrotu od złota, uważają specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Od początku roku srebro, notowane w dolarze, umocniło się o 9,1 proc., podczas gdy złoto podrożało o 7,1 proc. Lepsze zachowanie najtańszego spośród kruszców powinno się utrzymać, uważają specjaliści, z którymi rozmawiał Bloomberg. Zarówno złoto, jak i srebro, umocniły się po ubiegłotygodniowym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych. Szefowa Fedu Janet Yellen przyznała, że instytucja będzie tolerować przejściowy wzrost inflacji powyżej celu inflacyjnego, a na zwyżkującym rynku srebro radzi sobie zwykle lepiej od złota.

- Srebro jest znacząco niedowartościowane wobec złota i ma pole do umocnienia się zarówno wobec dolara, jak i w relacji do drugiego z kruszców. Obecnie przerzucanie się na srebro przypomina strumyk, jednak jeśli nastroje się zmienią, będzie jak powódź – komentował w rozmowie z Bloombergiem Gregor Gregersen, założyciel pośrednika Silver Bullion.

W poniedziałek srebro było 71 razy tańsze od złota, podczas gdy w ostatnich 10 latach różnica w cenach sięgała średnio zaledwie 62-krotności. Zdaniem Suki Cooper z banku Standard Chartered podaż srebra osłabnie za sprawą zakłóceń w wydobyciu. Tymczasem Jeffrey Christian z CPM Group wskazywał, że notowania wesprze bliskie rekordu zużycie srebra w przemyśle.

- Wykorzystanie srebra w panelach słonecznych, elektronice, bateriach, wyrobach jubilerskich, katalizatorach procesów chemicznych i innych zastosowaniach przemysłowych pozostanie silne – komentował Jeffrey Christian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Srebro da zarobić lepiej od złota (WYKRES DNIA)