Stalowy potentat wejdzie na parkiet

KAP
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

Szef Złomreksu łączy dystrybucyjne aktywa. Powstanie numer 1 w Polsce. W tle jest debiut na GPW.

Szef Złomreksu łączy dystrybucyjne aktywa. Powstanie numer 1 w Polsce. W tle jest debiut na GPW.

Wczoraj Złomrex zapowiedział utworzenie nowej spółki pod nazwą Złomrex Steel Services (ZSS). Zajmie się konsolidacją firm grupy, trudniących się stalową dystrybucją.

— Zamierzamy zbudować największą grupę z Polsce, której roczne obroty będą na poziomie 2,5 mld zł — zapowiada Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomreksu.

Sprzedaż ilościowo sięgnie około 1,4 mln ton wyrobów stalowych.

W jaki sposób dojdzie do fuzji? Najpierw ZSS przejmie austriacki VoestAlpine Stahlhandel, w którym obecnie Złomrex ma trzy czwarte udziałów i prawo kupna w ciągu dwóch lat pozostałego pakietu. Następnym krokiem będzie fuzja z Centrostalem Gdańsk, także kontrolowanym przez Złomrex.

— Prowadzimy też zaawansowane negocjacje w sprawie zakupu stalowej części Stal- exportu wraz z jego marką. Jeśli zakończą się pomyślnie, nowy podmiot — Stalexport Trade — także będzie częścią Złomrex Steel Services — dodaje Przemysław Sztuczkowski.

Z giełdy zniknie Centrostal Gdańsk, za to nowa spółka zadebiutuje w IV kwartale. Nowej emisji na razie jednak przedstawiciele grupy nie zapowiadają. W zależności od parytetu wymiany Złomrex będzie posiadaczem 90-95 proc. akcji nowego podmiotu. Jeśli jednak pojawią się szanse na duże akwizycje, możliwe będzie podwyższenie kapitału ZSS, a wówczas pakiet Złomreksu zmniejszy się. Rozmowy są prowadzone, szczegółów firma nie ujawnia.

Złomrex szacuje, że jeśli w 2007 r. fuzja zostanie sfinalizowana, na koniec roku obroty grupy będzie można oszacować na 2 mld zł, EBIT na 85 mln zł, a EBITDA na 105 mln zł.

Wczorajsza informacja rozgrzała kurs gdańskiego Centrostalu. Na zamknięciu wyniósł 21,40 zł za akcję, co oznacza wzrost o 13,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu