Startup pozwoli zarabiać na piosenkach Eminema

Marek Druś, cnbc.com
opublikowano: 26-09-2017, 08:01
aktualizacja: 26-09-2017, 08:04

Startup Royalty Flow złożył u regulatora amerykańskiego rynku akcji plan przeprowadzenia mini-IPO. Nabywcy akcji będą czerpać zyski z części twórczości słynnego amerykańskiego rapera Eminema.

Royalty Flow planuje sprzedaż trochę ponad 3,3 mln akcji po 15 USD za każdą, przy minimalnej inwestycji 2250 USD. Chce, aby akcje notowane były na Nasdaq. Przychody z IPO mają zostać wykorzystane do kupna do 25 proc. praw autorskich do utworów Eminema od braci Jeffa i Marka Bassów, producentów muzycznych z Detroit. W przyszłości planowane jest dokupienie kolejnych praw autorskich.

Zobacz więcej

youtube.com

- Przemysł muzyczny kwitnie – przekonuje Mike Smith, prezes Royalty Exchange, spółki stojącej za Royalty Flow. – Pechowo dla inwestorów, nie ma zbyt wiele sposobów, aby w tym bezpośrednio uczestniczyli. Dlatego to robimy. Aby dać ludziom możliwość bezpośredniego udziału – dodał.

Pierwotna oferta publiczna (IPO) akcji Royalty Flow będzie pierwszą sprzedażą papierów wartościowych opartych na wpływach z praw autorskich bezpośrednio zwykłym inwestorom. Spółka chce skoncentrować się na prawach autorskich do muzyki, które generują 8-16 proc. zwrotu rocznego. 

Eminem, czyli Marshall Mathers, sprzedał ponad 172 mln nagrań na świecie. Wpływy z części jego katalogu, którą chce przejąć Royalty Flow, wzrosły o 43 proc. w 2016 roku w porównaniu z poprzednim, wynika z dokumentów spółki. Streaming wygenerował 46 proc. wpływów z praw autorskich w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu