Stoczniowcy domagają się działań na rzecz Stoczni Szczecińskiej

opublikowano: 26-02-2004, 14:53

PAP: Komitet Protestacyjny Stoczni Szczecińskiej domaga się od rządu i syndyka stoczni zdecydowanych działań w celu przejęcia przez firmę majątku po upadłym holdingu stoczniowym.

Członkowie komitetu oczekują, że do 4 marca zapadną decyzje w tej sprawie. Jeśli nie - nie wykluczają kolejnej akcji protestacyjnej.

Przewodniczący Komitetu Janusz Gajek poinformował w czwartek dziennikarzy, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia podczas planowanego na ten termin posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, to załoga stoczni wyjdzie ponownie na ulice.

Stoczniowcy chcą, by do tego ewentualnego protestu przyłączyli się mieszkańcy miasta.

Związkowcy zaprotestowali także przeciwko przekazaniu przez syndyka archiwów przedsiębiorstwa prywatnej firmie z Kutna. Domagają się, by całą dokumentację przejęła Stocznia Szczecińska Nowa.

Komitet Protestacyjny wydał również oświadczenie, w którym wyrażono poparcie dla prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka. Od kilku dni w mieście zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie jego odwołania. Stoczniowcy podkreślili, że prezydent jako jeden z nielicznych aktywnie działa na rzecz firmy.

Tydzień temu szczecińscy stoczniowcy zaprotestowali po niemal półtorarocznej przerwie. Około dwóch tysięcy pracowników stoczni przeszło ulicami Szczecina, wyrażając niezadowolenie z powodu przedłużających się negocjacji, związanych ze sprzedażą przez syndyka majątku upadłych Stoczni Szczecińskiej i holdingu Stocznia Szczecińska Porta Holding SA, do którego stocznia należała jako jedna ze spółek.

Holding Stocznia Szczecińska Porta Holding SA oraz największa z 30 należących do niego spółek - Stocznia Szczecińska - upadły latem 2002 roku. Wkrótce potem na bazie jednej ze spółek tego holdingu utworzono działającą obecnie Stocznię Szczecińską Nowa.

Funkcjonuje ona jako spółka Skarbu Państwa, ale jest ciągle pozbawiona majątku, bo ten, należący do upadłych przedsiębiorstw, został przez syndyka wystawiony na sprzedaż. W tej chwili SSN dzierżawi od syndyka potrzebny majątek, ale to obciąża dodatkowymi kosztami jej budżet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stoczniowcy domagają się działań na rzecz Stoczni Szczecińskiej